Kırıkkale'de 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'na Yoğun İlgi

Kırıkkale'de 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'na Yoğun İlgi

Kırıkkale'de 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'na yoğun ilgiKırıkkale'de 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'na yoğun ilgiDÜNYA Otomobilsiz Kentler Günü'ne vurgu yapmak üzere organize edilen 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu' Kırıkkale'de büyük ilgi gördü.

Kırıkkale'de 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'na yoğun ilgi

Kırıkkale'de 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'na yoğun ilgi

DÜNYA Otomobilsiz Kentler Günü'ne vurgu yapmak üzere organize edilen 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu' Kırıkkale'de büyük ilgi gördü. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanıp, rahat ve özgür kıyafetleriyle dikkat çeken gönüllü bisikletli kadınlar, şehir turunda vatandaşlardan büyük destek gördüler. Bisikletli kadınlar adına açıklamada bulunan İlkay Çağlayan, "Bisiklete saygı, kadına saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz" dedi.

Beş yıl önce İzmir'de başlayıp, ardından Türkiye'nin diğer şehirlerine de yayılan "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu' Kırıkkale'de büyük ilgi gördü. Bisikletleri ile Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan gönüllü kadınlar adına açıklamada bulunan İlkay Çağlayan, "Küçüğümüzden, büyüğümüze kadar Kırıkkale Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya geldik. Bisiklet, bir kentin yaşamının bir parçasıdır. Bisiklet, çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında yapılan Dünya Otomobilsiz Kentler Günü'ne vurgu yapmak için buradayız. Süslü kadınlar bisiklet turunu Kırıkkale'de düzenlemek istedik. Arkadaşların katkılarıyla tamamen gönüllü bayanların organize ettiği bir tur. Beş yıl içinde 50 yıla yayıldı. Bayanların rahat, özgür kıyafetleriyle bisiklete binebileceğini, bisikletli yaşama geçebileceğini hatırlatmak için bu turu düzenledik. Geçen yıl biz bu meydanda üç kişiydik. Bu yıl beklenin üzerinde katılım oldu. Bayanlar isterse her şey olabilir, dünya güzelleşir. Bizler çok coşkulu ve mutluyuz. Arkadaşlarımızla heyecanlanıyoruz. Güzel etkinliklerimiz devam edecek. Bisiklet hayatımızı değiştirdi. Kadınlarımızın hayatları değişir, çocuklarımız daha güvende sokakta olurlar" dedi.

EGZOZLU DUMAN YERİNE PARFÜM SAÇALIM

Engellilerin de destek verdiği bisikletli kadınlar, Kırıkkale'nin Cumhuriyet meydanından yola çıkıp, Fevzi Çakmak Caddesi, ve Atatürk Bulvarı' üzerinde tur atıp, kent parkında toplandılar. Gönüllü tura çıkan bisikletli bir kadın, "Kitapların şarzı bitmez. Bisikletler benzin zammından etkilenmez. Özgürlük ucuzdur. O yüzden bu süslü pedalları çevirelim. Egzozlu duman yerine parfüm saçalım" diye konuştu.

Bisikletli kadınlar, Kent Parkı'nda müzik eşliğinde oyun oynayıp, halay çekerek farklı bir etkinliğe imza attılar.