Kırıkkale'de Kurtuluş Savaşı'nda Kullanılan Tarihi Köprü Koruma Altına Alındı

Kırıkkale'de Kurtuluş Savaşı'nda Kullanılan Tarihi Köprü Koruma Altına Alındı

Kırıkkale'nin Yahşihan İlçesi Bedesten Köyü Yolu Güzergahında, Kızılırmak Üzerinde Bulunan ve Kurtuluş Savaşı'nda Mühimmat Taşımada Kullanılan Abdulhamit Köprüsü, Kaymakamlık Tarafından Koruma Altına Alındı.

Kırıkkale'de Kurtuluş Savaşı'nda Kullanılan Tarihi Köprü Koruma Altına Alındı

Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesi Bedesten köyü yolu güzergahında, Kızılırmak üzerinde bulunan ve Kurtuluş Savaşı'nda mühimmat taşımada kullanılan Abdulhamit Köprüsü, kaymakamlık tarafından koruma altına alındı.

Kurtuluş Savaşı yıllarında Ankara'ya mühimmatın taşınmasında önemli bir rol oynayan ve 100 yıldır ayakta duran köprüye ağır tonajlı kamyonların girmemesi için jandarma ekipleri nöbet tutmaya başladı. Alman teknolojisi ile yapılan demir köprü, yeni köprünün yapılması ile trafiğe kapatılmıştı. Yeni yapılan beton köprünün 30 yılda çürümesi nedeniyle köprü tadilata alındı. Köprü bakıma alınınca tarihi demir köprüyü ağır tonajlı araçlar kullanmaya başladı. Bunu üzerine kaymakamlık harekete geçerek tarihi

değeri olan köprüyü korumaya aldı ve ağır tonajlı araçların köprüden geçişi yasaklandı.

Konu hakkında açıklama yapan Yahşihan Kaymakamı Ünal Coşkun, "Tarihin yok olmaması için yeni köprü yapılana kadar Abdulhamid döneminde yapılan ve Türkiye'de bir benzeri bulunmayan köprüyü, ağır tonajlı araç sürücülerinden korumak için jandarma ile işbirliği yaparak böyle bir karar aldık. Bir ara denemek için jandarmayı kaldırdık, baktık, yine ağır araçlar yasak dinlemeyip geçiyor. Bu sefer köprü tadilatı bitene kadar koruma kararı aldık. Cumhuriyet tarihinden bile yaşlı olan bu Alman teknolojisi ile sırf

perçin kullanılarak yapılan demir köprü, bugüne kadar ayakta kalmıştır, onu koruyacağız. Diğer köprü 30 yılda çürümüş, onu tadilata aldık. Eski köprüyü tarihi olması nedeniyle koruma altına aldık. Ağır tonajlı araçların demir köprüden geçişi yasaklanmıştır, geçiş yapan kamyonlara askerlerimiz 52 YTL ceza kesiyor. Diğer araçların geçişi de şimdilik rutin olarak yapılmaktadır" dedi.

(SY-OK-Y)

Kaynak: İHA