Kırıkkale'de Gecekonduda Yaşayan Yaşlı Çiftin Heyelan Korkusu

Kırıkkale'de Gecekonduda Yaşayan Yaşlı Çiftin Heyelan Korkusu

Kırıkkale'nin Bağlarbaşı Mahallesi'nde Tek Odalı Bir Gecekonduda Yaşayan Veli ve Vesile Karaca Çifti, Heyelan Korkusu Yüzünden Evlerinde Oturamıyor.

Kırıkkale'de Gecekonduda Yaşayan Yaşlı Çiftin Heyelan Korkusu

Kırıkkale'nin Bağlarbaşı Mahallesi'nde tek odalı bir gecekonduda yaşayan Veli ve Vesile Karaca çifti, heyelan korkusu yüzünden evlerinde oturamıyor.

Evin üst kısmında bulunan toprak yığınının her geçen gün evin üzerine gelmesi ve duvarlarda çatlaklar oluşturması Karaca çiftini endişelendirirken, yetkililerin sıkıntıları ile ilgilenmediğini öne süren yaşlı çift, bu yüzden korkularının bir kat daha arttığını ifade etti. 1980 yılında gecekondu olarak yaptıkları tek odalı evin heyelan nedeniyle yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını belirten Veli Karaca (82) ve eşi Vesile Karaca (81), evin bir an önce boşaltılması gerektiğini ancak başka yere

taşınacak maddi güçlerinin olmadığını söylediler. Gecekondu olarak yaptıkları evde 28 yıldır oturduklarını, daha sonradan kendilerine tapu verildiğini belirten Veli Karaca, "10 gündür toprak kayması yüzünden evimize giremiyoruz. Evimiz yıkılmak üzere. Bizlere kimse yardım etmiyor. Toprak her geçen gün evin üzerine geliyor, evin üzerimize çökmesinden korkuyoruz" diye konuştu.

Yokluk içinde bir ev yaptıklarını, sonradan tanınan bir haktan yararlanarak tapu aldıklarını söyleyen Vesile Karaca ise, "Evimiz heyelan nedeniyle yıkılmak üzere. Hiç kimse bize yardımcı olmuyor. Belediyeyi aradık, evimizin toprak kaymasından yıkılmak üzere olduğunu söyledik fakat yardımcı olamayacaklarını bildirdiler. Hafriyat ve kayan toprağın temizlenme işinin uzun süreceğini, belediye olarak bununla ilgilenemeyeceklerini söylediler. Biz derdimizi kime anlatacağız, bilemiyoruz. Ne olur birileri bize

yardımcı olsun" dedi.

(SY-BÖ-OK-Y)

Kaynak: İHA