Kırıkkale: Bakan Akdağ'ın Kırıkkale Gezisi

Kırıkkale: Bakan Akdağ'ın Kırıkkale Gezisi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bıçak parası uygulamasını hemen hemen kaldırdıklarını belirtirken, eşdeğer ilaç konusunda halktan ve hekimlerden destek beklediklerini söyledi.

Kırıkkale: Bakan Akdağ'ın Kırıkkale Gezisi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bıçak parası uygulamasını hemen hemen kaldırdıklarını belirtirken, eşdeğer ilaç konusunda halktan ve hekimlerden destek beklediklerini söyledi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bazı incelemelerde bulunmak üzere geldiği Kırıkkale'de, İl Sağlık Müdürlüğü'nde bakanlık kurmayları ve Kırıkkale bürokratları ile toplantı yaptı. Akdağ, Cuma Namazı'ndan sonra Kırıkkale Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'ni gezdi. Burada Başhekim Hakan Yiğit'ten yürütülen hizmetler hakkında bilgi alan Akdağ, daha sonra Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne geçti. Bakan Akdağ, burada Rektör Murat Çakmak tarafından bilgilendirildi. Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Öncel ile hastaneyi heyet halinde gezen Akdağ, incelemelerinin son durağı olan Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi'nde brifing aldı.

Bakan Akdağ, gazetecilere yaptığı açıklamada, son günlerde kamuoyunda eşdeğer ilaç yazımı konusunda yanlış bir anlayışın hakim olduğunu belirterek, "Bu konuda vatandaşımıza doğruyu söylemek durumundayım. Eşdeğer ilaç konusunda halkımızın ve hekimlerimizin bize destek vermesini istiyoruz. Ben bir hekim olarak, eşdeğer ilaçla yapılan tedavinin, diğerinden hiçbir farkı olmadığını söylüyorum. Bu sistemi topluma kazandırırsak lüzumsuz harcamaların da önüne geçeriz" diye konuştu.

İlaç mümessillerinin mesai içinde doktorları ziyaret etmesini önleyeceklerini söyleyen Akdağ, bu konuda bakanlığın bir tamim ile durumu bildireceğini, mümessillerin tanıtımlarını mesai dışında yapacaklarını söyledi. Hastaneleri ziyaret esnasında bir bayanın kendisine bıçak parası konusunu hatırlattığı Bakan Akdağ, "Bıçak parası bu ülkede kulaklarımızı tırmalıyordu. Bunun arşivlerde kalmasını istiyoruz. Yapılan yanlış ücret politikaları ile konu geçmişte kalmıştır. Beyaz önlüklülerin verdiği hizmet kutsaldır. 'Tamamen ortadan kaldırdık' diyemesem de bıçak parasını hemen hemen önledik" ifadelerini kullandı.

Bakan Akdağ, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne Kırıkkale Devlet Hastanesi veya Kadın Doğum Çocuk Hastanesi'nin yer değiştirmesi konusunda da teknik ekiplerin görüşmelerini bekleyeceklerini, ona göre karar vereceklerini sözlerine ekledi. İncelemeler esnasında Kırıkkale Valisi Mustafa Bahrettin Demirer, Milletvekilleri Ramazan Can, Murat Yılmazer, Vahit Erdem, Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz ve il bürokratları da hazır bulundu.