Kırıkkale: 95 Yaşındaki Ninenin Hastanedeki Şiir Dinletisi

Kırıkkale: 95 Yaşındaki Ninenin Hastanedeki Şiir Dinletisi

Kırıkkale'de Hasta Yatağında Bile Şiir Tutkusundan Vazgeçmeyen 95 Yaşındaki Bir Nine, Okumuş Olduğu Şiirlerle Hastalara Moral Veriyor.

Kırıkkale: 95 Yaşındaki Ninenin Hastanedeki Şiir Dinletisi

Kırıkkale'de hasta yatağında bile şiir tutkusundan vazgeçmeyen 95 yaşındaki bir nine, okumuş olduğu şiirlerle hastalara moral veriyor.

Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi ortopedi servisinde yatan ve dizindeki rahatsızlık nedeniyle hastanede olduğunu söyleyen Mesurde Akbudak (95), şiir okuyarak hastanede yatan hastalara moral veriyor. Hastanede şair nine olarak anılan Akbudak, "Amcam Halil Silsüpür'ün okuma yazması olmadığı için söylediği şiirleri ben kaleme alırdım. Okuduğum şiirlerin çoğu ona ait. Osmanlıca yazdığım gibi ezberlerdim de. Aradan geçen yıllar bazılarını ezberimden sildi. Ölüm döşeğinde bile olsam şiir tutkumdan vazgeçmem" şeklinde konuştu.

Annesinin çok kültürlü bir insan olduğunu ifade eden Nazife Apaydın (63), "Annem çalıştığı için ev işlerini ben yapardım. Şu anda hayatta olmayan hasta ablama bakardım. Benim annem gibi şiiri ezberleme ve hafızamda tutma yeteneğim yok. Annem hastalara şiir okuyup onlara moral veriyor" diye konuştu.

Annesi Mesude Akbudak'ın okuduğu şiirleri amcasından öğrendiğini yineleyen Apaydın, "Annemin amcası halk aşığıymış. Oğlu Kırşehir Mebusu Rıza Bey'miş. Babaköy'den gelip oğlu Rıza'yı görmek istemiş. Rıza Bey'in tutuklandığını söylemişler. Kırşehir'de süt içerken insanların serzeniş ettiğini duymuş. Sorunca bir babayiğidin asıldığını söylemişler. Dönüp baktığında oğlu olduğunu görmüş, bayılmış. Ondan sonra aşık olmuş. Söylediği şiirleri annem kaleme almış. Çoğunu da ezberlemiş. Hala ilk günkü gibi okuyor" ifadelerini kaydetti.