Kırcaali: Göçmenlerin Bulgaristan İlgisi

Kırcaali: Göçmenlerin Bulgaristan İlgisi

1989 Yılından Sonra Bulgaristan'dan Türkiye'ye Göç Eden Binlerce Bulgaristan Göçmeni, Bulgaristan Gündemini Bulgar Gazeteleri Aracılığı ile Takip Ediyor.

Kırcaali: Göçmenlerin Bulgaristan İlgisi

1989 yılından sonra Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç eden binlerce Bulgaristan göçmeni, Bulgaristan gündemini Bulgar gazeteleri aracılığı ile takip ediyor.

İnternet üzerinden Bulgar gazetelerinin yayınlarını ve haber sitelerini takip eden göçmenler, kendilerini ve Bulgaristan'daki yakınlarını ilgilendiren güncel olaylardan bu gazeteler aracılığı ile haberdar oluyor. Bulgaristan'ın önde gelen ulusal gazetelerinden 24 Çasa, Trud, Sega ve Dnevnik gibi gazeteleri okuyan göçmenler, söz konusu gazetelerin web sitelerinin ülkelere göre ziyaretçi dağılımında Türkiye'nin ilk sıralarda yer almasını sağlıyor. En yüksek tirajlı ulusal gazetelerden biri olan Trud'un internet sayfasının ülkelere göre ziyaretçi sıralamasında Türkiye 4. sırada bulunurken, 24 Çasa Gazetesi'ni ziyaret eden Türkiye okuyucuları ülke sıralamasında 6. sıraya yükseliyor. Medya gözlemcileri, Türkiye'de yaşayan göçmenlerin Bulgaristan'daki gündemi Bulgar gazetelerinden takip etme eğilimini Bulgaristan'da Türkçe yayın yapan herhangi etkili bir ulusal haber kaynağının olmamasına bağlıyor. Bulgaristan'da faaliyet gösteren ve Türkçe ulusal yayın yapan Bulgar Türk Haber Ajansı (BG-TÜRK) ve Sofya Sayfası haber sitesi benzeri haber kaynaklarının mali açıdan yetersiz kaldıkları için etkili olamadıkları belirtiliyor.

Aynı zamanda Bulgaristan'da, özellikle büyük şehirler dışında yaşayan Türkler'in çoğu çanak antenler aracılığıyla Türk televizyonlarını izlemesine rağmen, bu televizyonların kendilerini ilgilendiren haberleri yayınlamadıklarını kaydediyor. "Hindistan'daki tren kazasına 7 dakika ayıran Türk televizyonları, Bulgaristan'daki Türklerin başkenti konumundaki Kırcaali'de meydana gelen depremi haber bültenlerine bile koymuyor" diyen Filibeli Matematik öğretmeni Veli Hüseyin, bu kanallara da hak vermemenin imkansız olduğunu ve her şeyin ticarete dayandığının altını çiziyor.

Kaynak: İHA