Kiraz Tat Vermiyor

Kiraz Tat Vermiyor
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Türkiye'nin kiraz başkenti olan İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde üreticiler ürünlerini toplamaya başladı.

Türkiye'nin kiraz başkenti olan İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde üreticiler ürünlerini toplamaya başladı. Dünyada kuzey yarım kürede ilk kirazın yetiştiği yer olan İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde kiraz üreticisi zor günler geçiriyor. İlçede 85 bin 80 dekarlık alanda yıllık 50 bin ton kiraz üretimi ile Türkiye'nin kiraz merkezi olan Kemalpaşa'da bu yıl rekolte geçen yıla oranla yüzde 60 azaldı. Nisan ayı başında yaşanan soğuk hava ve don olayının ardından hava sıcaklıklarının düşük olması sebebi ile arıların çiçek döneminde çalışmaması kirazın bu yıl az olmasına sebep oldu. Kemalpaşa'nın en büyük kiraz alım merkezlerinden biri olan Bağyurdu Kiraz halinde üretici ve tüccar kirazın azlığından dertli.

ÜRETİCİ MAĞDUR OLDU

Bağyurdu'nda 17 dönümlük alanda kiraz üretimi yapan Kenan Üren, kötü hava şartlarının bu yıl kirazı vurduğunu söyledi. Üren, kirazın bu yıl çok az olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Fiyatlar ilk başlarda iyiydi sonra ani bir düşüş oldu. Girdisi çok yüksek ve fiyatlarda düşük olunca üretici olarak çok mağdur olduk. Kendi bahçemde geçen yıla oranla yüzde 60'lık bir ürün kaybım var. Halk arasında Salihli cinsi kiraz olarak bilinen ziraat 900 kirazı ise yok denecek kadar az."

RAFLARDA KİRAZ 15 TL

Bağyurdu halinde kiraz tüccarlığı yapan Abidin Karagülle, geçen yıl ihracata alınan kiraz fiyatının 5-6 TL olduğunu, bu yıl ise fiyatların 10-11 TL arasında değiştiğini söyledi. Karagülle, geçen yıla nazaran rekoltenin oldukça düşük olduğunu belirterek şunları söyledi: "Fiyatlar yüksek. Çiftçi kirazının fiyatını haklı olarak yüksek tutuyor. Ama üretici için geçen yıla oranla fiyatlar iyi. Ancak, Türkiye'nin özelikle İstanbul gibi metropol şehirlerde de halkın bir yiyim gücü var. Orada da kirazı belirli semtlerde oturan vatandaşlar ile lüks otellerdeki müşteriler yiyebiliyor. Bugün bizim aldığımız fiyatları baz alırsa, vatandaş normal kalitede bir kirazı 15 TL'den aşağıya yiyemeyecek."

BORÇLAR ERTELENMEZSE ÜRETİCİ YOK OLUR

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı da, Bağyurdu kiraz halinde incelemelerde bulundu. Karakayalı, geçen yıl bu dönemlerde, bu alım merkezinde yürümenin zor olduğunu belirterek şunları söyledi: "Ama bugün baktığımızda durumun pek parlak olduğunu söyleyemeyiz. Birçok tezgah boş. Ürün kaybı çok yüksek. Umarım çiftçimiz bu durumu çok fazla zarar görmeden atlatır. Çünkü onların giderleri çok fazla ve üretici tüm parasını kiraza bağlıyor. Umarım hükümet üreticinin bu mağduriyetini gidermesinde yardımcı olur. Yoksa Kemalpaşa'daki kiraz üreticisi zor ayakta kalır."

Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray, Kemalpaşa'daki kiraz üreticisinin devlet ve özel bankalara yaklaşık 250-300 milyonlu kredi borcu olduğunu söyledi. Oray, Kemalpaşa Ziraat Odası ve Kemalpaşa İlçe Tarım Müdürlüğü ile yaptıkları ortak çalışma neticesinde bu yıl Kemalpaşa'da ürün kaybının yüzde 60-70 civarında olduğunu gördüklerini anlattı. Oda olarak, İzmir Milletvekillerine

üreticinin zor durumda olduğunu ve bankalara ve kooperatiflere olan kredi borçlarının ertelenmesi için bir rapor sunduklarını belirten Oray, sözlerini şöyle tamamladı: "Eğer, bu borçlar ertelenmezse birçok kiraz üreticisi yok olacak. Bunun dışında kirazın çiçekteyken ve yağmurdan dolayı çatlamasının da sigorta kapsamına alınması için bir çalışma yaptık. Umarım büyüklerimiz bu raporlarımızı dikkate alır ve üreticilerin mağduriyetini giderir." - İZMİR

Kiraz Tat Vermiyor
Kiraz Tat Vermiyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title