Kiralanan Deniz Fenerleri Yılda 1 Milyon Lira Kazandırıyor

Kiralanan Deniz Fenerleri Yılda 1 Milyon Lira Kazandırıyor

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın Projesi Olan Tarihî Deniz Fenerlerinin Lokanta ve Benzeri Amaçlar İçin Vatandaşların Hizmetine Sunulmasından, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Yılda 1 Milyon Lira Gelir Elde Ediyor.

Kiralanan Deniz Fenerleri Yılda 1 Milyon Lira Kazandırıyor
03.10.2009 13:25 | Son Güncelleme: 03.10.2009 13:25

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın projesi olan tarihî deniz fenerlerinin lokanta ve benzeri amaçlar için vatandaşların hizmetine sunulmasından, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü yılda 1 milyon lira gelir elde ediyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Salih Orakçı, bugüne kadar 18 deniz fenerinin kiralanarak lokanta, kafeterya, ev, müze ve kütüphane şeklinde kullanıldığını söyledi. Bu sayının artacağını belirten Orakçı, Türkiye kıyılarındaki toplam 428 feneri kendilerinin işlettiğini ve hepsinin faal olduğunu kaydetti.

Projenin asıl sahibinin Bakan Yıldırım olduğunu hatırlatan Genel Müdür Orakçı, ''Bakanımız, göreve geldiğimizde, 'Denizci millet, denizci ülke lafla olmaz.' dedi. Ben de denizciyim, uzak yol kaptanıyım. Bu anlamda neler yapabileceğimizi düşündük ve bünyemizdeki deniz fenerlerini halkla buluşturmak istedik.'' dedi.

Deniz fenerlerinin daha çok işletme sahipleri tarafından para kazanma amaçlı kiralandığını, belki de dünyada ilk defa bilgi amacıyla vatandaşların hizmetine sunulduğunu kaydeden Kıyı Emniyeti Genel Müdürü, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde, İstanbul Barosu eski başkanlarından Yücel Sayman'ın böyle bir noktada bulunan feneri kütüphane olarak kullanmak istediğini, kendilerinin de uygun gördüklerini belirtti.

Salih Orakçı, ''Kiraya verdiğimiz fenerlerden bir kısmı sosyal içerikli, bir kısmı lokanta, bir kısmı da ev olarak kullanılıyor. Bugüne kadar 18 fenerimizi kiraya verdik. Bunlardan yılda 1 milyon liradan fazla gelirimiz var fakat asıl maksadımız bu değil. Hem halkımızı fenerlerle buluşturmak hem de istihdam sağlamak istiyoruz. Şimdiye kadar 100'ün üzerinde insanımız, bu tür fenerlerde iş buldu.'' şeklinde konuştu.

Deniz fenerlerinin kendileri ve ülke için büyük önemi olduğunu sözlerine ekleyen Genel Müdür Salih Orakçı, fenercileri başka bir noktaya aldıklarını ve fenerleri 10 yıllığına kiraya verdiklerini, bunun özelleştirme olmadığını vurguladı. Her önüne gelen kişiye fener kiralamadıklarını da açıklayan Orakçı, açık arttırma usulü kullanıldığını ifade etti.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Kiralanan Deniz Fenerleri Yılda 1 Milyon Lira Kazandırıyor - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.8.2020 20:36:31. #1.15#
title