Kiptaş Hadımköy Konutları Satış Kampanyası Başladı -İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş: -"(kiptaş Konutları Alan Dar Gelirlilerden) 'Evine Taşınıncaya Kadar Taksit Almasak' Diyorum. Bundan Sonrası İçin Bu Adımlarla İlgili Çalışma İstedim" (Fot
Haberler » Güncel » Haber

Kiptaş Hadımköy Konutları Satış Kampanyası Başladı -İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş: -"(kiptaş Konutları Alan Dar Gelirlilerden) 'Evine Taşınıncaya Kadar Taksit Almasak' Diyorum. Bundan Sonrası İçin Bu Adımlarla İlgili Çalışma İstedim" (Fot

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kiptaş Konutları Alan Dar Gelirlilerin Evleri Tamamlanana Kadar Taksitlerini Öteleme Uygulaması Başlatmak İstediğini Belirterek, "Bundan Sonrası İçin Bu Adamlarla İlgili Çalışma İstedim" Dedi.

Kiptaş Hadımköy Konutları Satış Kampanyası Başladı -İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş: -

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, KİPTAŞ konutları alan dar gelirlilerin evleri tamamlanana kadar taksitlerini öteleme uygulaması başlatmak istediğini belirterek, ''Bundan sonrası için bu adamlarla ilgili çalışma istedim'' dedi.

KİPTAŞ'ın Hadımköy Konutları'nın satış kampanyası, belediyenin Saraçhane'deki binasında başlatıldı. Burada bir konuşma yapan Topbaş, insanların doğuştan gelen haklarından birinin de barınma hakkı olduğunu vurgulayarak, kendilerinin de bu konuya yönelik çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Bugüne kadar yanlış adımlarla gelişen İstanbul'da yanlış kentleşmenin artık bu haliyle süremeyeceğine işaret eden Topbaş, insanlara bir gecekondu maliyetine kavuşabilecekleri asansörlü, kombili, sosyal alanları olan konutlar edindirme çabasında olduklarını kaydetti.

Kadir Topbaş, ''Bir gecekondu maliyetine kavuşulacak asansörlü, kombili konutlar mı tercih edilir, 'ben derme çatma yapayım, sokaklarında pis sular aksın, ama mektup gönderirken adreste İstanbul yazsın' şeklinde konutlar mı? Bu, İstanbul'a yakışmıyor. Bu yerleri yenileme alanları yapmak zorundayız'' diye konuştu.

Kentte her yerde bu tür yapılaşmaya gidilmesi ve dar gelirli insanlara ucuz ve modern konutlar edindirilmesi amacında olduklarını anlatan Topbaş, bu amaçla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde kurulan KİPTAŞ'ın 10 yılda 19 bin 800, kendisi göreve geldikten sonra da 7 bin civarında konut inşa ettiğini, devam eden projelerle toplam konut sayısının 33 bin 800'e ulaştığını belirtti.

Son dönemde banka kredilerinde yükselmeler olduğunu ve konut edindirmeyi hedefledikleri dar gelirlilerin sıkıntı çektiğini anlatan Topbaş, ''Bu konuyu az önce KİPTAŞ Genel Müdürü'yle görüştüm. Evine taşınıncaya kadar taksit almasak, diyorum. O zaman dar gelirliye yardım edebiliriz. Bundan sonrası için bu adımlarla ilgili çalışma istedim, onu yapacak. Bu seferki konutlar için değil ama bundan sonrakiler için'' dedi.-GİRİŞ KATLARI ENGELLİLER İÇİN DÜZENLENDİ-Kadir Topbaş, bugün satışa çıkan bin 12 adet konutun 75 metrekare olduğunu, 10 bin YTL peşinatla ve ayda 440 YTL'ye 10 yıla varan vadelerle satışa sunulduğunu belirtti. Konutlarda giriş katlarının engelli vatandaşlara göre düzenlendiğini ve onlara satılacağını kaydeden Topbaş, Hadımköy'deki ulaşım problemine yönelik de bu yolda trafiği rahatlatacak düzenlemeler yapılacağını bildirdi.

Başkan Topbaş, konuşmasının ardından, müracaat eden bazı vatandaşların kayıtlarını da kendisi yaptı.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Kadir Topbaş, Zeytinburnu'nda otopark inşaatı sırasında çöken asfalt nedeniyle civarda bulunan konutların boşaltılmasına ilişkin şunları söyledi:

' 'Zeytinburnu'nda G-9 sokakta yapmakta olduğumuz bir otopark inşaatından dolayı asfaltta bir çatlama meydana gelmiş. 'Bunun çevredeki yakın yapılara bir etkisi olabilir mi?' endişesiyle geçici olarak bu konutlar boşaltıldı. 3 gün içerisinde yola kazık çakmak suretiyle ya da başka tedbirlerle yapılacak müdahaleden sonra bu konutlardaki insanlar konutlarına taşınabilecekler.''

Topbaş, söz konusu çökmenin toprağın yumuşak olmasından kaynaklandığını söyledi.