Kimyasal Madde ile Yakıldığı İddia Edilen Kadının İlk Duruşması Yapıldı

Kimyasal Madde ile Yakıldığı İddia Edilen Kadının İlk Duruşması Yapıldı

Balıkesir Edremit'te eşi tarafından üzerine kimyasal bir madde dökülerek yaralandığı iddia edilen Aysel D.davasının ilk duruşması yapıldı.

Kimyasal Madde ile Yakıldığı İddia Edilen Kadının İlk Duruşması Yapıldı

Balıkesir Edremit'te eşi tarafından üzerine kimyasal bir madde dökülerek yaralandığı iddia edilen Aysel D. davasının ilk duruşması yapıldı. Kadına şiddet olaylarını protesto eden bir grup CHP'li ise ilk duruşmasına gelen Aysel D.'ye destek olmak için Edremit Adalet Sarayı'nda bir basın açıklaması yaptı.

Geçtiğimiz yıl şiddetli geçimsizlik yüzünden evi terk etmek isteyen Aysel D., iddialara göre 2011 Temmuz ayında eşi A.D. tarafından önce boğulmaya çalışıldı, ardından da vücuduna kimyasal bir madde dökülerek yakıldı. Aysel D. çeşitli yerlerinden yaralandı. Öfkeli koca, genç kadının şikayeti üzerine bir gece nezarethanede tutulduktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Yargıya taşınan olayla ilgili ilk duruşma Edremit Adalet Sarayı'nda yapıldı. Hafif yaralama, yaralama, hakaret ve tehdit iddiasıyla yargılanan A.D. duruşmaya gelmedi. Mahkeme duruşmayı 28 Şubat tarihine erteledi.

CHP'Lİ KADINLARDAN BASIN AÇIKLAMASI

Aysel D.'ye destek olmak için yaklaşık 50 kişilik CHP'li grup, Edremit Adalet Sarayı'na gelerek, duruşma sonrasında kadına yönelik her türlü şiddete karşı olduklarını belirten bir basın açıklaması yaptı.

Sağanak yağmur altında basın açıklamasını okuyan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Kezban Çuhadar, şunları dile getirdi: "Bütün dünyada kadınlar, kadın oldukları için şiddete uğruyor. Gün geçmiyor ki, şiddet gören, öldürülen kadın haberleri duyulmasın. Kadının şiddet görmesi sadece şiddet gören kadını değil, çocuklarından başlayarak bütün kurumlar ve dolayısıyla da tüm toplumu ilgilendirir. Kadın hakları konusunda dünya verilerinin çok altında kalan ülkemizde, kadın hakları konusunda daha çok yapılması gerekenler olduğu ortadadır. Devlet yasamadan, yargı ve yürütmeye tüm organlarını harekete geçirmelidir. Çünkü kadına karşı şiddet koruma, önleme, kovuşturma politika geliştirme gibi, doğrudan devleti ilgilendiren dört boyutlu çözüm gerektirir. Kadına karşı şiddet öncelikle bir zihniyet sorunudur. CHP kadınları olarak kadına yönelik her türlü şiddetin ve ayrımcılığın önlenmesi için geliştirilen, uluslararası ve ulusal hukukun samimi sahipçisi ve takipçisi olacağız. Bu sorun ortadan kaldırılıncaya kadar da bu tavrımızı kararlı biçimde sürdüreceğiz. Aysel Hanım yalnız değildir. CHP'li kadınlar olarak şiddet gören tüm kadınların yanındayız."

Polisin adliye kapısını kapatmamaları konusunda uyardığı CHP'liler, alınan güvenlik önlemi eşliğinde basın açıklamasının ardından, 'Kadına şiddete hayır' şeklinde sloganlar attıktan sonra adliye önünden sessizce ayrıldı.

Kaynak: CHA