Kilis: Köylere Hizmet Götürme Birliği Genel Kurul Toplantısı

Kilis: Köylere Hizmet Götürme Birliği Genel Kurul Toplantısı

Kilis Valisi Nevzat Turhan, Hükümetin Mahalli İdarelere Ağırlık Vermek Suretiyle Kırsal Kesimdeki Hizmetlerin En Hızlı ve Acil Şekilde Çözümünün Sağlandığını Belirterek, "Yolu Bozuk ve Suyu Bulunmayan Köy Bırakmayacağız" Dedi.

Kilis: Köylere Hizmet Götürme Birliği Genel Kurul Toplantısı

Kilis Valisi Nevzat Turhan, hükümetin mahalli idarelere ağırlık vermek suretiyle kırsal kesimdeki hizmetlerin en hızlı ve acil şekilde çözümünün sağlandığını belirterek, "Yolu bozuk ve suyu bulunmayan köy bırakmayacağız" dedi.

Kilis'te Köylere Hizmet Götürme Birliği Genel Kurul Toplantısı Kilis Valisi Nevzat Turhan Başkanlığı'nda yapıldı. Kilis merkez ilçe ve bağlı köylerdeki muhtarlar ile ilgili daire amir ve müdürlerinin de katıldığı toplantıda konuşan Vali Turhan, kırsal kesimde gereken hizmetin en hızlı ve iyi bir şekilde yapılmasının, mahalli idarelerin yetki ve çalışma alanlarının genişletilmesiyle mümkün olduğunu vurguladı. Vali Turhan, "Bu yıl başlayarak 3 yılda tamamlamak durumunda bulunduğumuz, kırsal kesim yol ve su hizmetlerinin en verimli bir şekilde uygulandığına şahit olmuş bulunmaktayız. Bu çalışmalarımızı sürdürerek, yolu bozuk olan veya suyu bulunmayan köy bırakmayacağız" diye konuştu.

Muhtarlara ve yöneticilere "Üreten, iş bitiren, köylü ile sıcak ilişki içinde bulunan ve projeler üreten muhtarlar olun" diye seslenen Turhan, şöyle devam etti:

"Köyünüzün tümünü kucaklayınız. Çünkü şimdi devlet hizmetlerinden yararlanabilmenin en iyi vaktidir. Şimdiki hizmetler yıllara sari olmuyor. Bu yıl planlanan iş, gelecek yıla kalmadan tamamlanıyor. Biz bu yıl yapmayı planladığımız hizmetin yüzde 130'unu tamamlamış bulunmaktayız. Bu nedenle devlet hizmetlerinden azami derecede istifade etmeniz gerekmektedir."

Yapılan konuşmalardan sonra, gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Eylül 2005-Ağustos 2006 dönemine ait çalışma raporunun oylanmasının ardından 2007 yılı bütçesi görüşülerek, encümen üyelikleri seçimine geçildi. Seçimlerin ardından KÖYDES projesi kapsamında İl Özel İdaresi 2006 yılı bütçesinden yapılan harcama miktarı olan 200 Bin YTL'nin, İl Özel İdare bütçesine aktarılması kararlaştırıldı. Kilis Merkez imar sınırı ile Polateli İlçe sınırı arasında bulunan köy yollarının bir kısmının Polateli Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği'nce yaptırılmış olması sebebiyle KÖYDES ödeneğinden alınan 50 bin YTL'nin, Polateli Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği hesabına aktarılmasına karar verildi.

Kaynak: İHA