Kilis: Kilis'te Akşam Karanlığında Okul Açılışı

Kilis: Kilis'te Akşam Karanlığında Okul Açılışı

Kilis'te Hayırsever Bir İşadamı Tarafından Yaptırılan İlköğretim Okulunun Açılışı, İşadamı ve Yakınlarının Uçağının Rötar Yapması Nedeniyle Akşam Karanlığında Yapılmak Zorunda Kaldı.

Kilis: Kilis'te Akşam Karanlığında Okul Açılışı

Kilis'te hayırsever bir işadamı tarafından yaptırılan ilköğretim okulunun açılışı, işadamı ve yakınlarının uçağının rötar yapması nedeniyle akşam karanlığında yapılmak zorunda kaldı.

Kilisli hayırsever işadamı Tunç Kertmen'in babası Refik Halit Kertmen'nin adına yaptırdığı Refik Halit Kertmen İlköğretim Okulu'nun açılışı nedeniyle İstanbul'dan havayolu ile gelen Kertmen Ailesi'nin uçağının hava muhalefeti nedeniyle ile geç kalması, açılış töreninin akşam karanlığında yapılmasına neden oldu. Açılış geç kalınca okulda ilk kez eğitim görecek olan öğrenciler de akşam karanlığında yağmur altında beklemek zorunda kaldı. Görevlilerin tören alanını aydınlatma çalışmaları da sonuç vermedi. Hayırsever işadamı Tunç Kertmen, 6 ay önce okulun temelinin atıldığını belirterek, "Bu kadar kısa bir sürede mükemmel bir okul yapıldı. Devlet her yere yetişemez. Bu nedenle varlıklı insanların okul yapımına katkı sağlaması gerekiyor. Okul yaptırma kararı aldığımızda bu kadar kısa sürede böyle bir eserin ortaya çıkacağını tahmin etmemiştim" dedi.

Kilis Valisi Nevzat Turhan ise, göreve başladığı günlerde işadamı Tunç Kertmen'in, yanına gelerek okul yaptırmak istediğini söylemesi üzerine gerekli girişimlere başladıklarını belirterek, "Çok kısa bir süre içerisinde ihtiyaç olan bu okul yapıldı. Atatürk'ün gösterdiği yolda öğrencilerimiz okuyarak, ülkesine katkı sağlayacaktır. Böyle donanımlı bir okul, çoğu Anadolu kentinde dahi yok. Kilis, eğitim açısından Türkiye'nin en önde illerinin başında geliyor" diye konuştu.

Açılışın ardından Kertmen Ailesi'nin fertleri, okuldaki öğrencilere kıyafet ve ayakkabı dağıttı.

Kaynak: İHA