Kilis: Devlet Bakanı Şener Kilis'te

Kilis: Devlet Bakanı Şener Kilis'te

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Suriye'de Yaptıkları Görüşmelerin Ardından İmzalanan Bölgesel İşbirliği Protokolünün Son Derece Faydalı Olduğunu Belirterek, "Umut Ediyorum Ki, Türkiye Açısından da Bu Çalışmalar Meyvelerini Verecektir" Dedi.

Kilis: Devlet Bakanı Şener Kilis'te

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Suriye'de yaptıkları görüşmelerin ardından imzalanan bölgesel işbirliği protokolünün son derece faydalı olduğunu belirterek, "Umut ediyorum ki, Türkiye açısından da bu çalışmalar meyvelerini verecektir" dedi.

Suriye'ye 2 günlük resmi ziyarette bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ve beraberindeki heyet karayoluyla Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden Kilis'e geldi. Devlet Bakanı Şener'i, Öncüpınar Sınır Kapısı'nda, Kilis Valisi Nevzat Turhan, Vali Yardımcısı Öncüpınar Mulki İdare Amiri Alparslan Yılmaz, Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut, AK Parti İl Başkanı Ahmet Salih Dal, İl Emniyet Müdürü Atalay Sönmez ve diğer yetkililer karşıladı. Bakan Şener, daha sonra Kilis Valisi Nevzat Turhan'ı makamında ziyaret etti. Kilis Valisi Nevzat Turhan ilin sorunları hakkında bilgi verdi.

Burada yaptığı konuşmada Şener, Suriye'de değişik kamu kuruluşlarının başkanları ve müsteşarlarının bulunduğu kalabalık bir heyetle ekonomi, ticaret, bankacılık ve bölgesel işbirliği konularında yoğun görüşmeler yaptıklarını söyledi. Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ve sonra Başbakan ile ikili görüşmeler yaptığını, daha sonra kendisini davet eden Başbakan Yardımcısı Abdullah El Dardari ve heyetlerin de kendileri arasında görüştüğünü anlatan Bakan Şener, ayrıca Suriye Maliye Bakanı, Ekonomi ve Ticaret Bakanı ile görüştüklerini söyledi.

Şener, Şam Ticaret ve Sanayi Odası, Halep Ticaret ve Sanayi Odası ile toplantılar yaptıklarını belirterek, "Bu görüşmelerin özünde ekonomik ilişkiler vardır. Özellikle 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan Serbest Ticaret Anlaşması nedeniyle, bu anlaşmanın yürürlüğe girmesinin arifesinde bu çok yönlü ilişkilerin ve müzakerelerin gerekli olduğu kanaatine ulaştık ve bu iki taraf açısından da faydalı olmuştur. Gaziantep-Kilis-Halep illeri arasında Bölgeler Arası İşbirliği Projesi imzalandı. Yapılan anlaşmayla Halep, Kilis ve Gaziantep şehirleri bölgesel kalkınma da yeni bir dinamiği yakalayacakıtr" dedi.

Şener, Halep ile oluşturulan bölgesel işbirliğinin özünün, kalkınma ajanslarında ortaya koyulan dinamiğin benzeri olduğunu belirterek, "20 milyon dolar civarında bir kaynak oluşturulmuştur. Bu kaynak Suriye ve Türkiye tarafında, Halep, Kilis ve Gaziantep illerinde kullanılacaktır. Bu parayı bu illerdeki belediyeler, sivil toplum kuruluşları, KOBİ'ler, işadamları ve tüm vatandaşlar proje hazırlayarak kullanacakladır. Bu proje, kentin ileri gitmesinin ancak o kentte yaşayan insanlarla mümkün olacağını gösteren bir projedir" ifadelerini kaydetti.

'KİLİS-GAZİANTEP VE HALEP BÖLGELER ARASI İŞBİRLİĞİ PROJESİ'

Şener, kenti ayağa kaldıracak olan kimselerin Kilislilerin azim ve kararlılığı olduğunu kaydederek, bu sayede kentte refah düzeyinin artacağını söyledi. GAP'ta 3 tane kalkınma ajansı kurulacağını belirten Şener, bu ajansların yerel kaynakları kullanacaklarını, devletin merkezi bütçesine ajanslar için para konulacağını ve 2007 yılı için 200 milyon YTL'nin kurulacak ajanslar için merkezi bütçeye konduğunu, AB bütçesinden de ajansların kullanması için fonlar temin edileceğini anlattı. Şener, "Hem Kilis-Gaziantep ve Halep Bölgeler Arası İşbirliği Projesi kapsamında, hem de bizim kalkınma ajanslarımız kapsamında yöresine fayda sağlamak için enerjisini ortaya koyacaklara kaynak temin etmiş oluyoruz. Bu, toplumu dinamik hale getirmek için önemli bir projedir" şeklinde konuştu.

Suriye-Türkiye arasındaki işbirliğinin faydalı olduğunu aktaran Şener, "Suriye, diğer Arap ülkeleriyle de serbest ticaret anlaşması yapmıştır. Böylece Türkiye, Suriye ile yaptığı serbest ticaret anlaşması vasıtasıyla tüm Arap dünyasının pazarlarına ulaşma imkanına kavuşmuştur. Zaten bizim hükümet olarak temel stratejimiz sadece 70 milyon insanın talebini karşılamaya yönelik üretim yapmak değildir. Sanayimizi 6.5 milyarlık tüm dünya talebine göre iş yapar hale getirmeye çalışıyoruz. Bölgesel işbirlikleri de bunu sağlamada bir başlangıçtır. Tüm bu iki taraf arasındaki ilişkilerin boyutları ve düzeyini belirlemek üzere yaptığımız Suriye'de yapılan temaslar son derece faydalı olmuştur. Umut ediyorum ki, Türkiye açısından da bu çalışmalar meyvelerini verecektir" dedi.

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Şener, AB konusunda yaşanan son gelişmelerle ilgili, gerekli açıklamaların yapıldığını, süreci takip ettiklerini söyledi. Şener, gazetecilerin Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin tehdit edildiğini hatırlatarak, "Bu tür tehditler sizlere de ulaşıyor mu?" sorusuna karşılık, "Ben kareteciyim, Beni kimse tehdit edemez" diye esprili bir şekilde cevap verdi. Bakan Şener, Anadolu Yaklaşımı'na ilişkin kanun tasarısını meclise gönderdiklerini aktararak, yasallaşarak yürürlüğe gireceğini belirtti.

Kilis Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut'u makamında ziyaret ederek ilin sorunları hakkında bilgi aldıktan sonra AK Parti il binasına geçen Bakan Şener'e burada yorgan hediye edildi.

Kaynak: İHA