Kılınç; "Bütün Köyler Mahalle Olacak"

Kılınç; "Bütün Köyler Mahalle Olacak"

AK Parti Aydın Milletvekili A.Gültekin Kılınç, TBMM'de bazı maddeleri kabul edilen Büyükşehir Yasa Tasarı kapsamında büyükşehir olan illerdeki tüzel kişiliği olan tüm köylerin mahalle olacağını belirtti.

Kılınç;

AK Parti Aydın Milletvekili A. Gültekin Kılınç, TBMM'de bazı maddeleri kabul edilen Büyükşehir Yasa Tasarı kapsamında büyükşehir olan illerdeki tüzel kişiliği olan tüm köylerin mahalle olacağını belirtti.

Büyükşehir Yasa Tasarısında köylerin durumuyla ilgili olarak kendisine sıkça sorular ulaştığına işaret eden AK Parti Aydın Milletvekili Gültekin Kılınç, Aydın'dan kendisine ulaşan birçok soru üzerine halkı bilgilendirme gereksinimi hissettiğini belirterek, "Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde şu anda görüşülmekte olan Büyükşehir Belediye Kanunu ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasına Dair Kanun Tasarısında şu an mevcut tüzel kişiliği köy olan bütün yerleşim birimlerimiz mahalle olacak nüfusunun kaç olduğuna bakılmayacak; bu şekilde tescili yapılacak. Fakat kanun tasarısının yasalaşmasından sonra nüfusu 500'ün altında kalan hiçbir yer mahalle olarak tescil edilmeyecek, yeni mahalle kurulamayacak.

Kamuoyumuzda sanki mevcut nüfusu 500'ün altında kalan köylerimiz mahalle olduktan sonra, mahalle tescillerinin de ortadan kalkacağı yönündeki bilgiler yanlıştır. Bu vesile görüşülmekte olan kanunun ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini dilerim" dedi. - AYDIN