Kılıçdaroğlu Türk-İş'i Ziyaret Etti - Haberler
Haberi Paylaş

Kılıçdaroğlu Türk-İş'i Ziyaret Etti

ANKA - Haberler | Güncel
Kılıçdaroğlu Türk-İş'i Ziyaret Etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk-İş Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, Genel Başkan Ergün Atalay ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle ile bir araya geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk-İş Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, Genel Başkan Ergün Atalay ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, hükümetin İşsizlik Sigortası Fonu'nu başka amaçlarla kullandığını ifade ederek, Türk-İş'ten bu konuda daha duyarlı olmasını istedi.

Basına kapalı olarak yaklaşık 20 dakika süren görüşmenin ardından, Kılıçdaroğlu ve Atalay ortak basın toplantısı düzenledi. Kılıçdaroğlu, CHP olarak kendilerine yabancı hissetmedikleri kurumların başında Türk-İş'in geldiğini ifade ederek, "Türk işçi hareketinin 61 yıldır ödünsüz savunucusu olan Türk-İş'te olmaktan son derece mutluyum" dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Atalay'ın "Temiz toplum ve şeffaflıktan yana' olduklarını söylediğini belirten Kılıçdaroğlu, "Bugün içinde bulunduğumuz koşullar temiz toplumun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Her siyasal hareketin, toplumda güven vermesinin ön koşulu o siyasal hareketin teniz olmasıdır. Toplumun ahlaki değerlerine aykırı düşmemesidir, yolsuzluk yapmamasıdır, yapanlara karşı mücadele etmesidir. Yolsuzluk yapanları, rüşvet alanları savunmamasıdır. Bu temel koşuldur. 21 yüzyılda hangi hareket olursa olsun, ister sivil toplum, ister bir siyasal hareket ahlaki temeller üzerinde yükselmek zorundadır" dedi.

Türkiye'nin temel sorunlarının olduğunu ve bu sorunların başında işsizliğin geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, AK Parti iktidarının izlediği ekonomi politikalarının bu sorunlara çözüm üretemediğini savundu. Taşeronlaşmanın çok yaygınlaştığını ve sadece kamuda 1 milyona yakın taşeron işçi bulunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Hem örgütlü toplumu savunacaksınız, hem taşeron işçi istihdam edeceksiniz. Bir siyasal partinin savunacağı bir olay değildir bu. Örgütlü toplum olmayı artık herkesin kabul ettiği bir kuraldır. Taşeron işçinin yaygınlaşması sendikal hareketin kan kaybetmesine yol açıyor" diye konuştu.

-"RAKAMLARA ŞAŞIRACAKSINIZ"-

İş kazalarına değinen Kılıçdaroğlu, "Size bazı rakamlar vereceğim, gerçekten şaşıracaksınız" diyerek şöyle devam etti:

2013; Ocak ayında 84 işçi, Şubat ayında 61 işçi, Mart ayında 74 işçi, Nisan ayında 74 işçi, Mayıs ayında 115 işçi, Haziran ayında 105 işçi, Temmuz ayında 120 işçi, Ağustos ayında 148 işçi, Eylül ayında 127 işçi, Ekim ayında 109 işçi, Kasım ayında 128 işçi iş kazalarında hayatını kaybetti. 11 ayın toplamı bin 145 işçi. Gazetelerde haber bile olmuyor. İş kazalarında Avrupa birincisi ve dünya üçüncüsüyüz. Bu tablonun mutlaka değişmesi gerekiyor. Bunların yüzde 90'ı örgütsüz iş yerlerinde olan iş kazaları."

-"HÜKÜMET İŞSİZLİK FONUNDAN PARA ALIYOR"-

İşsizlik Sigortası Fonu'na hükümetin zaman zaman müdahale ettiğini ve oradan para aldığını belirten Kılıçdaroğlu, "Özel yasa çıkarıyorlar, torba yasaların içine hükümler ekliyorlar ve İşsizlik Sigortası Fonu'nu alıp başka amaçlarla kullanıyorlar. Bu konuda Türk-İş'in daha duyarlı olmasını yürekten arzu ediyorum" dedi.

Ekonomik Sosyal Konsey'in de 3 ayda bir toplanması gerekirken, son olarak 5 Şubat 2009'da toplandığını belirten Kılıçdaroğlu, "Bizim bunu eleştirmemiz yetmiyor. Başta Türk-İş, Ekonomik Sosyal Konsey'in tüm taraflarının bir araya gelerek çağrı yapmaları gerekiyor, "Siz neden konseyi toplamıyorsunuz' diye. Bu çağrıyı da bekliyoruz" diye konuştu.

Kılılçdaroğlu, kadın istihdamında da büyük sorunlar olduğunu belirtirken, kayıt dışı çalışanların yüzde 84'ünün kadın çalışan olduğuna da dikkat çekti.

Basın toplantısının ardından, Kılıçdaroğlu ve Atalay bir süre daha basına kapalı olarak görüştü. Atalay, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na Türk-İş tarafından hatıra olarak hazırlanmış köstekli bir saat hediye etti.

Ziyarette, CHP Genel Başkan Yardımcıları Yakup Akkaya, Nihat Matkap, Perihan Sarı ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç da yer aldı.

ANKA - Son Dakika Haberleri
title