Kılıçdaroğlu'ndan İş Adamlarına: Cumhuriyet Halk Partisi'ni Deneyin
Haberler » Güncel » Kılıçdaroğlu'ndan İş Adamlarına: Cumhuriyet Halk Partisi'ni Deneyin - Haber

Kılıçdaroğlu'ndan İş Adamlarına: Cumhuriyet Halk Partisi'ni Deneyin

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin yeni çekişmelere tahammülünün olmadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu'ndan İş Adamlarına: Cumhuriyet Halk Partisi'ni Deneyin

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı , Türkiye’nin yeni çekişmelere tahammülünün olmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Sevgi, hoşgörü, kültür, ahlak üzerine yeni bir siyaset inşa edelim. Eski algılarımızı alalım bir kenara koyalım. Eski anlayışlarımızı da bir kenara koyalım. Sizden destek istiyoruz. Deneyin Cumhuriyet Halk Partisi’ni. Bakın bakalım bir ülke nasıl yönetilir?” dedi.


Kemal Kılıçdaroğlu, iş adamlarının Avcılar'da düzenlediği yemeğe katıldı. Yemeğe, AK Parti kurucularından ve eski başbakan yardımcısı Abdüllatif Şener, İstanbul’un eski Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, TOBB eski Başkanı Fuat Miras, DYP'nin kurucularından Orhan Keçeli, CHP başkan yardımcıları ve milletvekilleri katıldı.


İş adamlarına umutsuzluğa kapılmamalarını anlatan Kılıçdaroğlu, “Bu ülke eğer en zor dönemlerinde büyük başarılara imza atmışsa, karanlıkları aydınlatmışsa bugün çok daha fazla güçlüyüz. Çok daha fazla birikimimiz var. Peki biz nasıl bir süreç başlatmalıyız ki yeniden umudu yeşertelim ve heyecanlandıralım. Bizim yeni bir anlayış yeni bir felsefeyle yola çıkmamız gerek. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak geçmişte belki iş dünyasıyla mesafeliydik. İş dünyası da bize biraz kaygıyla biraz mesafeli bakardı. Ya bu CHP’liler acaba ne yaparlar? Ekonomiyi yönetirler mi, yönetemezler mi? Bunlar gelirse bir şey olur mu diye bize kaygıyla bakarlardı. Şunu açık ve net söyleyeyim. Artık ekonominin dinamosu özel sektördür. Eğer işbirliği yapabilirsek, gönül birliği yapabilirsek, geçmişi bir tarafa bırakıp geleceğimizi ve çocuklarımızı düşünüyorsak emin olun bu ülkede her şeyi yapabiliriz. Bütün sorunlarımızı çözebiliriz.” diye konuştu.


Eski 4 bakanla ilgili yüce divan oylamasını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Bir parlamento düşünün yolsuzlukların üstünü kapatıyor. Böyle bir parlamento olmaz. Yolsuzluğun üstünü kapatan bir parlamento devletin itibarını sıfırlar. Kişilerin yargıya gidip yargılanması lazım. Benim aklanmam lazım demesi lazım. Siyasetin kirlilikten arınması lazım. Şimdi bakıyorsunuz, balık baştan kokar diye bizim bir sözümüz var. Başındaki öyleyse sonundaki ne olacak?


Şundan emin olmanızı isterim. Şu kaygı da var. CHP’nin kurmayları var mı diye? Var arkadaşlar niye kurmaylarımız olmasın? Devlette sadece ben değil arkadaşlarım da yönetici olarak görev aldık. Hazinede müsteşarlık, gelir idaresinde başkanlık yapan da var. Niye olmasın? Sanayici de iş adamı da akademisyen de var. Hepsi var."


‘ESKİ ANLAYIŞLARIMIZI BİR KENARA KOYALIM’


'Sevgi, hoşgörü, kültür, ahlak üzerine yeni bir siyaset inşa edelim' diyen Kılıçdaroğlu, “Eski algılarımızı alalım bir kenara koyalım. Eski anlayışlarımızı da bir kenara koyalım. Türkiye’nin yeni çekişmelere tahammülü yok. Her alanda bir araya gelelim. Her kuruşun hesabını vermek bizim için namus borcudur diyoruz. Bu kadar açık bu kadar net. Ve sizden destek istiyoruz. Deneyin Cumhuriyet Halk Partisi’ni. Bakın bakalım bir ülke nasıl yönetilir? Bir ülkenin saygınlığı nasıl korunur?” ifadelerini kullandı.


Avrupa Birliği’ne işaret eden Kılıçdaroğlu, “Bakın, 1963 – 2015. Bekliyoruz yeni fasıllar açacaklar mı diye. Benden size söz, niye fasılların açılmasını bekliyoruz? Demokrasi için birinin bize gelip dayatma yapmasını mı bekleyeceğiz? Oturacağız birinci sınıf demokrasiyi ülkeye getireceğiz. Kuralı budur bu işin. Biz size bu sözü veriyoruz. Ve bu konuda çok da kararlıyız. Toplumun her kesimine gidiyoruz. Tolumda bir kutuplaşma var.

İnanç siyasete konu olmaz. Herkesin inancı kendisine ait. Onun güvencesi laikliktir. Herkesin inancı kendisine aittir. Orası dokunulmaz alandır. Kimse oraya girmeyecek. Yaşam tarzı, isteyen istediği gibi yaşar. Geçmişte bunlar üzerinde hatalar yaptık. O hatalardan da arınıyoruz, arınacağız hep beraber.” şeklinde konuştu.


Kılıçdaroğlu, yemek sonrasında iş adamlarının sorularını cevapladı.

Kaynak: CİHAN