Kılıçdaroğlu: 2 Kutu Makarnaya Oy Satmamalı

Kılıçdaroğlu: 2 Kutu Makarnaya Oy Satmamalı

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'de İnsanların İki Kutu Makarnaya Oy Satmaması Gerektiğini Söyledi.

Kılıçdaroğlu: 2 Kutu Makarnaya Oy Satmamalı

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'de insanların iki kutu makarnaya oy satmaması gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, 9. Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacı Odası tarafından Taşbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Türkiye'de Sosyal Güvenliğin Geçmişi ve Geleceği' konulu panelde yaptığı konuşmada, Türk seçmenini oy satmakla suçladı.

CHP olarak yoksulluğu siyasi sömürü alanı olmaktan çıkaracaklarını ve buna seçim bildirgelerinde de yer verdiklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, "İnsanlar iki kutu makarnaya oy satmamalıdır. Bunun önüne kesinlikle geçmek lazım. Sosyal devlet dediğimiz olayın özünde bireyin ve ailenin toplumda onurlu bir yaşam sürmesini sağlamak yatmaktadır. Siz onun onurunu kırarsanız, siz onu insan statüsüne koymamış olursunuz. Yoksulluk kader değildir" dedi.

Emeklilerin yaşanan zamlar karşısında ses çıkarmamasını sert bir dille eleştiren Kılıçdaroğlu, "Türkiye de 6 milyon emekli olduğunu varsayalım. Bunları eşleriyle birlikte ele aldığımız da 12 milyon kişi yapıyor. Bu insanlar farklı bir ülkede olsa yapılan zamlar karşısında hükümeti düşürür. Ama bizim ülkemizde ne hikmet ise kimse sesini çıkartmıyor. Demek ki bizim emeklilerimiz halinden memnun" ifadesini kullandı.

Türkiye'de sosyal güvenlik kurumlarının iflasa sürüklenmesinin temel nedeninin politikacılar olduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Bu kurumları yanlış yönetmişler, müdahale etmişlerdir. Bu durum kurumları batırmıştır. Örneğin Bir bakan döneminde Sosyal Sigortalar Kurumunun Genel Müdürü 3 yılda 12 kez değişmiştir. Türkiye'nin en büyük kurumlarından bahsediyorum, sıradan değil. Türkiye Cumhuriyeti bütçesinden sonra en büyük bütçeyi bünyesinde barındıran kurum bu. Böyle istikrar olur mu? Tabi olmaz."

Kılıçdaroğlu, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası kanunu (SGS) yasası ile ilgili olarak ta yeniden Anayasa mahkemesine gideceklerini belirterek, "Bu yasa, sosyal devletin bir anlamda yok edilmesi gibi bir sonuç doğurmaktadır. Biz Anayasa mahkemesinin verdiği kararı dikkate alarak yeniden Anayasa mahkemesine gideceğiz" diye konuştu.

Kaynak: CHA