Kılıç: Parti Kapatmaların Gerekçesi Bellidir

Kılıç: Parti Kapatmaların Gerekçesi Bellidir

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, CHP Hakkındaki Mali Denetim ile İlgili, 'Bu Konunun Kapatma Davası ile İlişkilendirilmesi Zor' Dedi.

Kılıç: Parti Kapatmaların Gerekçesi Bellidir

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, CHP hakkındaki mali denetim ile ilgili, ''Bu konunun kapatma davası ile ilişkilendirilmesi zor'' dedi.

Kılıç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, TBMM'de düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Haşim Kılıç, üniversitelerde türban serbestisi getiren Anayasa değişikliği ile ilgili davada, raportörün esas hakkındaki raporunu hazırlamasını beklediklerini belirterek, ''Tarihi inanın hiç bilmiyorum'' diye konuştu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, CHP'nin Yaşam TV'ye ödeme yaptığı iddialarına ilişkin raporların Anayasa Mahkemesi Başkanlığına gönderildiğinin hatırlatılarak, CHP ile ilgili mali denetimin öne alınıp alınmadığının sorulması üzerine Kılıç, mutad, normal incelemeler yapıldığını, özel bir inceleme olmadığını kaydetti.

Kılıç, ''Bu mali denetim kapatma sonucunu doğurur mu?'' sorusuna, ''Olayı tam bilmiyorum. Parti kapatmalarının gerekçesi bellidir, üç tanedir. Bunların içinde ancak yurt dışından bir yardım alındığında bir kapatma söz konusudur'' karşılığını verdi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, ''CHP hakkındaki söz konusu mali denetim kapatma davası gibi gösteriliyor'' sözü üzerine de ''Ya hukuku bilmiyorlar ya amaç başka, ne alakası var'' dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Alifeyyaz Paksüt de, ''CHP'nin mali denetimine'' ilişkin sorular üzerine, siyasi partilerin hesaplarının sırasıyla incelendiğini, tüm partilerin hesaplarına bakıldığını belirterek, şunları kaydetti:

''CHP'nin de MHP'nin de iktidar partisinin de hesaplarına bakılacak. Bunun ne şekilde yapılacağı belli. Denetim sonucu iddiaların doğruluğu saptanırsa Hazine'ye gelir kaydedilmesi gibi bir yaptırım var. Bu konunun kapatma davası ile ilişkilendirilmesi zor.''

Kaynak: AA