Kılıç Balıkçılık Türkiye'de İlk Kez Iso 22000 Belgesi Alan Şirket Oldu - Haberler
Haberi Paylaş

Kılıç Balıkçılık Türkiye'de İlk Kez Iso 22000 Belgesi Alan Şirket Oldu

Kılıç Balıkçılık Türkiye'de İlk Kez Iso 22000 Belgesi Alan Şirket Oldu
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Dünya Standartlarına Uygun Üretim Yapan İşletmelere Verilen Iso 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi, Çevreye ve Doğal Ortama Gösterdiği Duyarlılık ve İnsan Odaklı Yapılan Ekonomik Yatırımlara Karşılık Olarak Kılıç Topluluğu'na Verildi.

Dünya standartlarına uygun üretim yapan işletmelere verilen ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi, çevreye ve doğal ortama gösterdiği duyarlılık ve insan odaklı yapılan ekonomik yatırımlara karşılık olarak Kılıç Topluluğu'na verildi.

Sade bir törenle TSE Personel ve Sistem Belgelendirme Müdürü Kaya Kars tarafından Kılıç Şirketler Topluğu Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç'a verilen belge, su ürünleri sektöründe Türkiye'de verilen ilk belge özelliği taşıyor.

TSE Yetkilisi Kaya Kars, ISO bünyesinde dünyada 150 ülke tarafından kabul edilmiş, standartlara uygun gıda üretimi yapan Kılıç Topluluğu'na ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi'ni vermekten onur duyduğunu söyledi.

Gıda üretiminin her aşamasındaki riski ortadan kaldıran kriterler göz önünde bulundurularak verilen bu belgenin su ürünleri sektöründe Türkiye'de ilk kez verilen bir belge olduğunu anlatan Kars, şöyle konuştu: "İşletme açısından bu belgeye sahip olmak demek, işletmenin kurumsal müşterileri ve tüketici topluluğunun gönül rahatlığıyla ürünlerini satın alabileceği anlamına gelmektedir."

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi'ni su ürünleri sektöründe Türkiye'de ilk kez alan işletme olmanın gururunu yaşayan Kılıç Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç ise, şirket bünyesinde görev alan herkesin belgenin alınmasında emeği olduğunu söyledi.

Kılıç Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç, yaptığı açıklamada, "Gıda sektörü, ülkelerin görünmez devidir ve her zaman dünyanın en hızlı büyüyen ve gelişen sektörü olmuştur. Bu sektörün son yıllarda parlayan yıldızı ise akvakültür" dedi.

Orhan Kılıç, su ürünleri yetiştiriciliğinin dünyada en hızlı büyüyen agro-gıda sektörü olduğunun artık herkesçe bilindiğini söyledi.

Sektörün kaydettiği büyümenin gerçekten inanılmaz boyutlarda olduğunu anlatan Kılıç, şöyle konuştu: "Her yıl yüzde 10'dan fazla artış söz konusu. Dünyada 40 milyon ton üretim yapılıyor ve üretilen toplam balığın yüzde 30'u kültür balıkçılığından sağlanıyor. Su ürünleri yetiştiriciliğinde Asya ülkeleri ve özellikle de Çin'in açık ara önde olduğu bilinen bir gerçek. Dünyada her yıl yüzde 10 büyüme kaydeden toplam 40 milyon ton üretim yapılan sektörde kişi başı tüketim 15 kg bulurken, 2025'li yıllara

gelindiğinde üretimin 62 milyon tona ulaşması hedefleniyor. Amerika'da tüketilen taze ve dondurulmuş deniz ürünlerinin neredeyse yarısı yetiştiricilik yoluyla üretiliyor."

Bugün dünyada tüketilen her 4 balıktan birinin kültür balığı olduğunu anlatan Kılıç, sözlerine şöyle devam etti: "Her 3 karidesten biri yetiştiricilik yoluyla elde ediliyor. Doğal şartları birbirinden farklı, 3 tarafı denizle çevrili, çok sayıda gölleri olan ve akar suları bulunan Türkiye'nin çok yüksek bir su ürünleri potansiyeli var. Kültür Balıkçılığı ülkemizde toplam su ürünleri içerisinde yaklaşık yüzde 10 paya sahip, alabalık üretimi 30 bin ton seviyelerinde. Levrek ve çipura üretimi bugün 60 bin

ton üzerinde ve en fazla üretim yüzde 65'lik oranla Muğla'da gerçekleşiyor. Sektörün ekonomiye katkısı ise yılda 1 milyar dolar. Özellikle son 7 yıl içinde büyük gelişme gösteren akvakültür sektörü, yapılan yatırımla çok önemli bir istihdam alanı haline gelmiş durumda. Türkiye'de deniz akuakültürü 1985 yılında başladı, yaklaşık 22 yıllık bir sektör mazisi var. Sektörün ilk 15 yılı kuruluş, büyüme ve teknoloji oluşturma sancılarıyla geçti. Avrupa ile mukayese edildiğinde üretim kapasitesi olarak orta

sıraların altına idi. Ancak sektörün son 7 yılda başardığı aşama ile Türkiye, Yunanistan'ın ardından ikinci sıraya yerleşti, bu büyüme hızıyla gelecek 5 yıl içerisinde Avrupa'nın lideri olma yolunda."

ÇEVREYE SAYGI İNSANLIĞA SAYGI DEMEKTİR

Orhan Kılıç, yaşadığımız çevreye saygının topluma ve insanlığa saygı olduğunu söyledi. Ayrıca çevreye saygının sosyal bir sorumluluk olduğunu anlatan Kılıç, şöyle konuştu: "Çevreye saygı ile oluşturulacak fayda ileriki nesillerimize bırakacağımız temiz bir miras olmalıdır."

Kılıç Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç, bu konuyla alakalı olarak Kılıç Topluluğu'nun sorumluluklarının farkında olduğunu ve dolayısı ile çevreye saygıyı sosyal bir sorumluluk olarak gördüğünü söyledi.

Bu meyanda topluluğumuzun faaliyetlerinde çevreyi koruma adına sistemlerini oluşturmuş ve bu konuda sürekli sistem iyileştirmeleri yatırımları yapıldığını anlatan Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı: "Türkiye'de bugüne kadar tüm sektörler içerisinde TSE tarafından verilmeye layık 250 adet ISO 14001 Çevre Kalite Sistemleri Belgeleri'nin 7 tanesi topluluğumuza verilmiştir. Bugün Bodrum Balığı dünyaca tanınır hale gelmiştir. Balıkçılık sektöründe Türkiye markasını yaratmak istiyorsak teknoloji, kalite ve

pazarlama anlamında kendimizi geleceğe hazırlamalıyız."

(MH-AT-HO-Y)

Kılıç Balıkçılık Türkiye'de İlk Kez Iso 22000 Belgesi Alan Şirket Oldu

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title