Kibrit İthalatında 3 Yıl Süreyle Ek Mali Yükümlülük Uygulanacak

Kibrit İthalatında 3 Yıl Süreyle Ek Mali Yükümlülük Uygulanacak

Kibrit İthalatında 3 Yıl Süreyle Ek Mali Yükümlülük Uygulanacak
ANKA - Haberler | Ekonomi

Kibrit ithalatında 3 yıl süreyle ek mali yükümlülük uygulanacak Kibrit ithalatında 3 yıl süreyle ek mali yükümlülük uygulanacak.

Kibrit ithalatında 3 yıl süreyle ek mali yükümlülük uygulanacak Kibrit ithalatında 3 yıl süreyle ek mali yükümlülük uygulanacak. Uygulama 1'inci Dönem için kilogram başına 2.95 dolar olan eşik birim kıymet için, kilogram başına 0.85 dolar, 2'nci Dönem için kilogram başına 2.90 dolar olan eşik birim kıymet için kilogram başına 0.80 dolar, 3'üncü Dönem için kilogram başına 2.85 dolar olan eşik birim kıymet için kilogram başına 0.75 dolar azami ek mali yükümlülük şeklinde geçerli olacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre, "Kibrit İthalatında Korunma Önlemi Uygulanmasına İlişkin Karar"ın yürürlüğe konulması; Ekonomi Bakanlığının 21 Mayıs 2012 tarihli yazısı üzerine, Bakanlar Kurulu'nca 24 Mayıs 2012 tarihinde kararlaştırıldı. Buna göre, 36.05 gümrük tarife pozisyonlu (GTP) kibritlerin ithalatında 3 yıl süreyle korunma önlemi olarak ek mali yükümlülük uygulanacak. Ek mali yükümlülük azami ek mali yükümlülüğü aşmamak üzere, eşik birim kıymetten, ithal edilen ürünün diğer yurt dışı giderler hariç CIF birim kıymetinin (net kilogram başına fiilen ödenen veya ödenecek bedel ile navlun ve sigorta bedelleri toplamı) çıkarılması suretiyle hesaplanan müspet farka tekabül eden tutar kadar tahsil edilecek. 1'inci Dönem (6 Haziran 2012-5 Haziran 2013) için kilogram başına 2.95 dolar olan eşik birim kıymet için, kilogram başına 0.85 dolar, 2'nci Dönemde (6 Haziran 2013-5 Haziran 2014) kilogram başına 2.90 dolar olan eşik birim kıymet için kilogram başına 0.80 dolar, 3'üncü Dönemde (6 Haziran 2014-5 Haziran 2015) kilogram başına 2.85 dolar olan eşik birim kıymet için kilogram başına 0.75 dolar azami ek mali yükümlülük uygulanacak.

Aralarında ABD Minor Outlying Adaları, ABD Virjin Adaları, Afganistan, Amerika Samoası, Angola, Anguilla, Antartika,Antigua ve Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Aruba, Azerbaycan, Bahamalar, Bahreyn, Bangladeş, Barbados, Belize, Benin, Bermuda, Bhutan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bolivya, Botsvana, Bouvet Adası, Brezilya, Brunei Darussalam,Burkina Faso, Burundi, Cape Verde, Cebelitarık, Cezayir, Christmas Adası, Cibuti, Cook Adaları, Çad, Doğu Timor, Dominik Cumhuriyeti, Dominika, Ekvator, Ekvator Ginesi, El Salvador, Eritre, Etiyopya, Falkland Adaları, Fas, Fiji, Fildişi Sahili, Filipinler, Fransız Güney Toprakları, Fransız Polinezyası, Gabon, Gambiya, Gana, Gine, Gine - Bissau, Grenada, Grönland, Guam, Guatemala'nında bulunduğu 172 ülke ve gümrük bölgeleri menşeli eşyanın korunma önlemi uygulamasından muaf tutulması amacıyla tarife kontenjanı açıldı. Tarife kontenjanı miktarı, belirtilen ülkeler ve gümrük bölgeleri menşeli tarife kontenjanı kapsamı eşyanın tamamı için toplam 110 bin 572 kilogram olarak belirlendi. Ancak her bir ülke veya gümrük bölgesi menşeli eşya için verilecek tarife kontenjanı 36 bin 857 kilogramı geçmeyecek.

-TEKSTİL ÜRÜNLERİNE İLAVE GÜMRÜK VERGİSİ-

İthalat Rejimi Kararına Ek Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Karde edilmiş yün ve ince hayvan kıllarından dokunmuş mensucat, Pamuklu mensucat, Sentetik filament ipliklerinden dokunmuş mensucat, Erkekler ve erkek çocuklar için paltolar, kabanlar, kolsuz ceketler, pelerinler, anoraklar, Kadınlar ve kız çocuklar için mantolar, kabanlar, kolsuz ceketler, pelerinler, anoraklar (kayak ceketleri dahil), rüzgarlıklar ve benzeri eşya (örme) (61.04 pozisyonundakiler hariç), Erkekler ve erkek çocuklar için gömlekler, Tişörtler, fanilalar, atletler, kaşkorseler ve diğer iç giyim eşyasının bulunduğu bazı ürünlerde Diğer Ülkeler (DÜ) kapsamındaki ülkelerden ithal edilmesi halinde yüzde 12, 14, 20 ve 30 oranlarında ilave gümrük vergisi uygulanacak. Ancak, Türkiye'nin taraf olduğu serbest ticaret anlaşmaları çerçevesinde bir çapraz menşe kümülasyon sistemine dahil ülkeler menşeli eşyadan tercihli menşeinin tevsiki halinde ilave gümrük vergisi alınmayacak. Kararın uygulanmasında eşyanın menşeinin doğru beyan edilmesinden ithalatçı sorumlu olacak. - Ankara

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title