Kıbrıslı Türkler'le Rumlar Arasındaki Yeni Gerginlik Hellim

Kıbrıslı Türkler'le Rumlar Arasındaki Yeni Gerginlik Hellim

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (Gkry), Türk ve Rumlar'ın Benzer Yöntemlerle Ürettiği "Hellim" Adlı Peynir Türünü, AB'de Rum Peyniri Olarak Tescil Ettirmek İstemesi Türkler Tarafından Tepkiyle Karşılandı.

Kıbrıslı Türkler'le Rumlar Arasındaki Yeni Gerginlik Hellim

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY), Türk ve Rumlar'ın benzer yöntemlerle ürettiği "Hellim" adlı peynir türünü, AB'de Rum peyniri olarak tescil ettirmek istemesi Türkler tarafından tepkiyle karşılandı.

Hellim, Kıbrıs'ta yüzyıllardır Türkler'le Rumlar'ın aynı yöntemleri uygulayarak ürettikleri bir çeşit peynir. GKRY'nin, bu peyniri Halloumi adı altında ve Rum ürünü olarak AB'ye tescil ettirme amacıyla müracaatı Türk tarafınca tepkiyle karşılanırken, adada petrol arama krizine bir de hellim krizi eklendi. Adanın her iki kesiminde sevilerek tüketilen bu özel peyniri araştırmacı-yazar Nazif Bozatlı, "Hellim, artık Türkiye'de de tanınan ve aranan, hatta Kıbrıslılar'ın yoğun olarak yaşadıkları İngiltere, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde de sevilen yağlı bir peynir türü. Hellim, üretim özelliği nedeniyle sert bir peynir olup, pişirildiği zaman erimez. Kahvaltıda, meze olarak ve makarna üzerine rendelenmesi yanında, pane ve kömürde ızgara biçiminde pişirildiğinde de çok lezzetli bir tada ulaşan hellim, Kıbrıs mutfağının vazgeçilmez besinlerinden biridir. En kaliteli hellim ise keçi ve koyun sütünün karışımından elde edilendir" şeklinde tanıttı.

(MG-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA