Kıbrıslı Türkler, Erenköy Direnişini 43. Yıldönümünde Andı

Kıbrıslı Türkler, Erenköy Direnişini 43. Yıldönümünde Andı

Kıbrıs Türk Mücadele Tarihinde Önemli Yeri Bulunan Erenköy Direnişi 43. Yıldönümünde Erenköy'de Düzenlenen Törenle Anıldı.

Kıbrıslı Türkler, Erenköy Direnişini 43. Yıldönümünde Andı

Kıbrıs Türk mücadele tarihinde önemli yeri bulunan Erenköy Direnişi 43. yıldönümünde Erenköy'de düzenlenen törenle anıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, törende yaptığı konuşmada Erenköy Direnişi'nin sadece cesaret ve kahramanlık olarak algılanmaması gerektiğini, aynı zamanda Kıbrıs sorununun 1974'te başlamadığının kanıtı olduğunu söyledi. Talat, bu direnişin önemli yanlarından birinin de Türkiye'nin her zaman Kıbrıs Türk halkının yanında olduğunu göstermesi olduğunu vurguladı.

Talat, "büyük bir mücadele örneği" diye nitelediği Erenköy Direnişi'nin geleceğe güvenle bakmalarını sağladığını da kaydederek, "Kendimiz için daha güzel günler yaratma çabası içinde olmalıyız. Daha iyi ekonomi ve demokrasi için çalışmalıyız" dedi.

Dünyanın gıpta edeceği, Rumların da müzakere masasında gerçek anlamda pazarlık edeceği bir ekonomik ve sosyal seviyeye ulaşma çabalarının sürdürülmesi gerektiğini ifade eden KKTC Cumhurbaşkanı Talat, barış masasında ellerinin güçlü olması için bunların şart olduğunu vurguladı. Talat, toprağa düşen şehitlerin verdiği güçle bunların başarılabileceğini ve geleceğe güvenle yürüneceğini söyledi.

Erenköy Şehitliği'ndeki tören çelenklerin konulmasından sonra saygı duruşu, saygı marşı ve bayrakların İstiklal Marşı'yla göndere çekilmesiyle devam etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Eröz, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği Müsteşarı İbrahim Yağlı'nın şehitlik özel defterini imzalamalarından sonra Erenköy Mücahitler Cemiyeti'nden Erdinç Bağdadi şiir okudu. Daha sonra Dernek Başkanı Kutlay Keço, Erenköy Belediye Başkanı Özay Öykün, Erenköy Bölük Komutanı Piyade Üsteğmen Mücahit Sazlıgün ve Cumhurbaşkanı Talat konuştu.

Erenköy direnişinin yıl dönümü töreninin ardından Cumhurbaşkanı Talat yapımı yeni tamamlanan Erenköy Bölüğü Erbaş ve Er Sosyal Tesisleri'nin açılışını yaptı. Tesis, askerlerin aileleriyle daha rahat görüşmeleri için gerekli donanımı barındırıyor. Tesiste yemek ve içecek hizmetleri yanında internet de var.

(MG-CY-CY-ÖK-D)

Kaynak: İHA