Kıbrıslı Türk ve Rumlar'ın Yakınlaşma Çalışmaları

Kıbrıslı Türk ve Rumlar'ın Yakınlaşma Çalışmaları

Bazı Kıbrıslı Türk ve Rum Siyasi Partilerin İki Toplumun Yakınlaşmasına Yardımcı Olmak Maksadıyla Yapacakları Ortak Etkinlikler Yarın Başlıyor.

Kıbrıslı Türk ve Rumlar'ın Yakınlaşma Çalışmaları

Bazı Kıbrıslı Türk ve Rum siyasi partilerin iki toplumun yakınlaşmasına yardımcı olmak maksadıyla yapacakları ortak etkinlikler yarın başlıyor.

KKTC'den Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Barış ve Demokrasi Hareketi (BDH), Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP), Güney Kıbrıs'tan AKEL, DİSİ, DİKO, EDEK, Yeşiller, EDİ ve ADİK'in ortak olarak düzenleyeceği etkinlikler yarın akşam Lefkoşa'nın Rum kesimindeki Mağusa Kapısı'nda saat 19.00'da, partilerden 5'er temsilci ve eşlerinin katılacağı bir resepsiyonla başlayacak. KKTC'den etkinliklere katılacak partilerin arasında iktidarın büyük ortağı CTP'nin dışında BDH'nin mecliste tek milletvekili var, diğer partiler ise marjinal konumda. Benzer bir resepsiyon 21 Mayıs'ta aynı saatte Büyük Han'da tekrarlanacak. Ledra Palace'ta daha önce açıklanan programa göre, yakınlaşma çalışmaları çerçevesinde 14 Nisan'da saat 15.00'te Türk-Rum parti liderlerinin karışık olarak Çetinkaya'da yapacakları futbol karşılaşması da yer alacak. 18 Nisan'da KKTC'den öğrenciler Rum AKEL partisini, 25 Nisan'da Rum öğrenciler CTP'yi ziyaret edecek. Bu tür öğrenci ziyaretleri daha sonraki günlerde de devam edecek. 4 Mayıs'ta Hala Sultan Tekkesi'ne, 11 Mayıs'ta da St. Barnabas Manastırı'na karşılıklı ziyaretler yapılacak. 9 Haziran saat 19.00'da Ledra Palace'ta gençlik etkinliği ve müzik topluluklarının dinletileri yer alacak. Ayrıca Eylül 2007'de Türk ve Rum siyasi parti liderleri iki taraftaki özel hastaneleri, Ekim 2007'de ise özel okulları karşılıklı olarak ziyaret edecek.

Bu arada Rum Haravgi Gazetesi, Rum AKEL Partisi'nin gençlik kolu olan EDON Limasol Şubesi'nin, yeniden yakınlaşma etkinlikleri çerçevesinde 13 Nisan'da "Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar'ın Bugünkü İlişkileri ve Kıbrıs Sorununun Çözüm Perspektifi" konulu bir etkinlik düzenleyeceğini belirtti. Etkinliğin, Mesa Yitonya Kültür Merkezi'nde düzenleneceğini bildiren gazete, Birleşik Kıbrıs Partisi Başkanı İzzet İzcan ile AKEL Merkez Komitesi Yeniden Yakınlaşma sorumlusu Stefanos Stefanu'nun etkinliğe konuşmacı olarak katılacağını kaydetti.

Gazete bir başka haberinde ise, EDON Larnaka ve Mağusa şubelerinin 1 Nisan'da, "Aynı Gökyüzü Altında" sloganıyla iki toplumlu Futsal turnuvası organize edeceğini yazdı. Habere göre turnuva, Larnaka Livadya'da bulunan L.F.C Stadyumu'nda gerçekleştirilecek.

(MG-OYK-OYK-NÇ-D)