Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Ağaçlandırma Bayramı Düzenledi

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Ağaçlandırma Bayramı Düzenledi

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (Ktbk) Komutanlığı'nca "Ağaçlandırma Bayramı" Düzenlendi ve Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı (Ktka) Gönyeli Kışlası'na 10 Bin Adet Fidan Dikildi.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Ağaçlandırma Bayramı Düzenledi

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanlığı'nca "Ağaçlandırma Bayramı" düzenlendi ve Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı (KTKA) Gönyeli Kışlası'na 10 bin adet fidan dikildi.

Bugün dikilen fidanlarla, KTBK Komutanlığı'nın 1999 yılından bugüne kadar diktiği fidanların sayısı 1 milyon 200 bine ulaştı. Bu fidanların kapladığı alan yaklaşık 8 bin dönüme denk geliyor. Girne ile Lefkoşa arasında yer alan tarihi Gönyeli Kışlası'nda yer alan Ağaçlandırma Bayramı'na, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral İsmail Serdar Savaş, 39. Tümen Komutanı Tümgeneral Mehmet Taş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Eröz, 14.

Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Faruk Şengün, GKK Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Salih Cengaver Cem, kurum, kuruluş, dernek ve muharip derneklerin temsilcileri, öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla saat 10.30'da başlayan fidan dikimi töreni, KTKA Komutanlığı'ndan Topçu Yüzbaşı Abdullah Demirdağ'ın yaptığı günün ve anlamını belirten konuşmasıyla devam etti. Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Öğretim Üyesi Nazmi Alp'in ağaç sevgisini anlatan

konuşmasının ardından şiirlerin okunması ve Çağdaş Halk Dansları Derneği Dansın Sultanları Grubu'nun gösterisiyle süren tören, örnek fidan dikiminin yapılması, ağaçlandırma yemininin okunması ve müzik eşliğinde fidan dikimi ile tamamlandı. Fidan dikiminin ardından konuklara ikramda bulunuldu ve karavana yenildi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan KTKA Komutanlığı'ndan Topçu Yüzbaşı Abdullah Demirdağ, KTBK Komutanlığı'nın, KKTC'nin orman sahasını ve ağaç servetini çoğaltmak, toprak, su ve bitki arasında bozulan dengenin yeniden kurulmasına yardımcı olmak, çevre değerlerini geliştirmek ve en önemlisi tüm dünyada olduğu gibi KKTC'de de her geçen gün daha da olgunlaşan çevre bilincinin yaygınlaşmasına katkı sağlamak amacıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da fidan dikme faaliyeti icra ettiğini söyledi.

Demirdağ, KTBK Komutanlığı'nda ağaçlandırmanın, her askerin ve her personelin, her yıl bir fidan dikmesi esasına dayandığını belirterek, KTBK'nın diktiği fidanların 1999 yılından bugüne kadar 1 milyon 200 bin adet olduğunu kaydetti.

Bunun da yaklaşık 8 bin dönüm büyüklüğünde bir alana denk geldiğini söyleyen Demirdağ, KKTC halkının KTBK ve GKK ile el ele ve omuz omuza KKTC'yi daha yeşil bir hale getirmek için çalıştığını belirtti.

Abdullah Demirdağ, bulunduğu her alanı yeşillendiren ve mevcut alanları koruyan KTBK ile GKK'nın, silah altına alınan her askere çevre koruma alışkanlığı kazandırmayı ilke edindiğini vurgulayarak, bugün bu çerçevede Gönyeli Kışlası'na 10 bin adet fidan dikildiğini dile getirdi. Fidanlarla, bu topraklar uğruna kanlarını akıtan şehitlere olan minnet borcunun ödenebileceğine ve vatan toprağında kökleşerek toprağa sahip çıkılacağına işaret eden Demirdağ, doğal kaynakların korunması ve ağaçlandırmanın önemine

değindi. Demirdağ, konuşmasını Ulu Önder Atatürk'ün en beğendiği ve sevdiği doğa, ağaç ve orman sevgisini anlatan bir şiirle tamamladı.

(MG-EA-EA-NÇ-D)

Kaynak: İHA