Kıbrıs'ta Türk ve Rum Din Adamları Biraraya Geldi

Kıbrıs'ta Türk ve Rum Din Adamları Biraraya Geldi

Kıbrıs Sorununun Çözümüne Yönelik Diyalog ve Uzlaşı Arayışları Çerçevesinde Kıbrıs'ta Temaslarda Bulunan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (Akpm) Başkanı Rene Van Der Linden, KKTC Din İşleri Dairesi Başkanı Ahmet Yönlüer ve Rum Ortodosk Kilisesi Başpiskoposu 2.hrisostomos'u Biraraya Getirdi.

Kıbrıs'ta Türk ve Rum Din Adamları Biraraya Geldi

Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik diyalog ve uzlaşı arayışları çerçevesinde Kıbrıs'ta temaslarda bulunan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Rene van der Linden, KKTC Din İşleri Dairesi Başkanı Ahmet Yönlüer ve Rum Ortodosk Kilisesi Başpiskoposu 2.Hrisostomos'u biraraya getirdi.

Lefkoşa ara bölgedeki Ledra Palas Oteli'nde yer alan görüşme öncesinde Linden ve din adamları, basına açıklama yaptı. Yönlüer ve 2. Hrisostomos, el sıkışarak basına poz verdi.

AKMP Başkanı Linden, 2 din adamını biraraya getirdiği toplantıyı gerçekleştirmekten memnun olduğunu söyledi.

Dinin insanların düşüncelerinde, kalplerinde ve ruhlarında çok önemli bir yeri olduğunu ifade eden Linden, 2 din arasındaki saygının gelişmesine katkı koymak istediklerini kaydetti.

KKTC Din İşleri Dairesi Başkanı Ahmet Yönlüer de, Kıbrıs'ın tarihinde ilk kez böyle bir toplantının yapıldığına dikkati çekti.

Toplantıya katılmaktaki amacının, Ada barışına katkı koymak olduğuna işaret eden Yönlüer, ''dünyanın dinlerarası diyaloğa ihtiyaç duyduğu bir dönemde yakın komşuyla böyle bir diyalog gerçekleştirmenin büyük önem taşıdığını'' vurguladı.

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos ise, ''Kıbrıs'taki iki tarafın hiçbir zaman dinsel sorunları olmadığını ve gelecekte de olamayacağını' dile getirdi. Rum Başpiskopos, ''Dinin her zaman pozitif bir etkisi vardır. Din, insanları birarada tutar'' dedi.

Ahmet Yönlüer ve 2. Hrisostomos arasında Güney Kıbrıs ve KKTC'de ocak ayında karşılıklı görüşme yapılması planlanmış, ancak Başpiskopos 2. Hrisostomos'un, ''barışa ve dinlerarası diyaloğa zarar verici açıklamaları'' nedeniyle görüşme Yönlüer tarafından iptal edilmişti.

Kaynak: AA