Kıbrıs'ta Çözüm Süreci

Kıbrıs'ta Çözüm Süreci

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas Arasında 21 Mart Tarihinde Varılan Anlaşmanın Kararlılıkla Uygulandığını ve Çalışma Grupları ile Teknik Komitelerin Bugün Fiilen Çalışmaya Başladığını Belirtti.

Kıbrıs'ta Çözüm Süreci

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasında 21 Mart tarihinde varılan anlaşmanın kararlılıkla uygulandığını ve çalışma grupları ile teknik komitelerin bugün fiilen çalışmaya başladığını belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Erçakıca, Cumhurbaşkanlığı bahçesinde düzenlediği brifingde, Kıbrıs sorunu ve 21 Mart süreciyle ilgili gelişmeleri aktardı. Türk tarafının sürece bir bütün olarak, tam kapasiteyle katkı koyduğunu kaydeden Erçakıca, TC Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan bbaşkanlığındaki uzman bir heyetle teknik düzeyde bir çalışma yapıldığını bildirdi. Hafta sonu ve dün çalışma grupları ve teknik komitelerle çalışmalar yapan Cumhurbaşkanı Talat'ın, önümüzdeki günlerde aynı yoğunlukta çalışmaya devam edeceğini kaydeden Erçakıca, "21 Mart Anlaşması'nın kararlılıkla uygulanmakta olması, bizim tarafımızdan büyük bir memnuniyetle karşılandı. Kıbrıs Türk tarafı, bu sürece katkı koymaya devam edecek" dedi. Erçakıca, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından süreci desteklemek amacıyla yayınlanan başkanlık açıklamasının da memnuniyet verici ve cesaretlendirici hususlar içerdiğini söyledi.

Erçakıca, gazetecilerin sorusu üzerine, toplumlararası görüşmelerin iki liderin sorumluluğu ve kapasiteleri altında gerçekleştiğine işaret ederek, "Sorumluluk, Türk tarafı adına Cumhurbaşkanı Talat'ta, Rum tarafı adına ise Rum lider Hristofyas'tadır" dedi. Temsilciler Özdil Nami ile Yorgos Yakovu'nun bir araya gelerek, yaptıkları çalışmalarda ürettikleri sonuçların iki lider tarafından onaylanması halinde anlaşmaya varılmış sayılacağını bildiren Erçakıca, çalışma grupları ile teknik komitelerin, bir anlamda iki temsilcinin yürüttüğü çalışmanın daha da yaygınlaşmış şekli olduğunu belirtti.

Hasan Erçakıca, Rum Yönetimi'nin, Ercan Havaalanı'nın güneyinde bulunan eski Larnaka-Lefkoşa yolu üzerindeki Gaziler Sınır Kapısı'nın açılmasını talep ettiği yönündeki haberlerle ilgili soruya verdiği yanıtında ise, Rum tarafından henüz bu yönde resmi bir talep gelmediğini söyledi. Yeni geçiş noktalarının açılmasının Türk tarafının öncelikli konusu olmadığına işaret eden Erçakıca, "Eğer kapıların açılmasına, iki halkın ilişkilerinin iyileştirilmesi açısından bakılıyorsa, öncelikle Türk tarafının sunduğu güven artırıcı önlemler paketinin ele alınmasında fayda var" dedi.

(MG-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA