Kıbrıs Sorunu Cannes'a Taşınıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Kıbrıs Sorunu Cannes'a Taşınıyor

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Kıbrıs Sorunu Cannes'a Taşınıyor

Cannes Film Festivali'ne kabul edilen Kod Adı Venüs filmi için Londra'da destek gecesi düzenlendi.

Cannes Film Festivali'ne kabul edilen Kıbrıs'ın yakın tarihinin anlatıldığı Kod Adı Venüs filmi için Londra'da tanıtım ve destek gecesi düzenlendi.

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Kıbrıslı yönetmen Tamer Garip yaptığı ve 1940 ile 1974 yılları arasında Ada'da geçen sancılı dönemin anlatıldığı film, Cannes'daki gösteriminden önce Londra'da tanıtıldı.

KKTC Londra Turizm ve Kültür Bakanı Ünal Üstel'in de katıldığı gecede filmin yönetmeni ve senaristi Tamer Garip, az bir bütçe ile çekilen filmin yurtdışındaki tanıtımı için destek istedi.

Filmin başrollerini Cengiz Bozkurt, Jonny Lee Kemp, Jolie M ile Serhat Harman paylaşırken tamamı İngilizce çekilen filmin yönetmeni Garip, Venüs'ün Cannes'da gösterilecek ilk Kıbrıs yapımı film olduğunu ifade etti. Filmin 1940 ile Türkiye'nin Ada'ya Barış Harekatı düzenlediği 1974'e kadar olan süreci anlattığını söyleyen Garip, 'film, kayıp anne ve babasını arayan İngiliz bir ajanın Kıbrıs'ta yaşadıklarını anlatıyor. Onu izlerken aslında bir metafor kullanıyoruz. Filmde üç aşk yaşanıyor. Bir Rum, Türk ve İngiliz aşık oluyor ve bu üç aşk hepsi aslında bir ülkeyi temsil ediyor'dedi.

Cannes'a müracat ettiklerini ve kabul edildiklerini belirten Garip,filmin galasının 21 Mayıs'ta yapılacağını ayrıca ve 24 Mayıs'ta gösterileceğini daha sonra daTürkiye'de gösterime gireceğini söyledi.

'KIBRIS'I SİNEMA ADASI YAPMAK İSTİYORUZ'

Aralarında KKTC Kültür ve Turizm Bakanı Ünal Üstel, KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı ve Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Ahmet Demirok'un da bulunduğu konuklara teşekkür eden Garip, Kıbrıs'ın güzelliklerinin sinema ile tanıtılabileceğini söyledi. Garip "Kıbrıs' ı bir sinema platosu yapmak üzere yola çıktık. Hep söylediğim bir söz var. Bin adımlık bir yolculuk bile ilk adımla başlar. Ümit ediyorum 10 yıl sonra Kıbrıs da dünya çapında dizilerin ve filmlerin yapıldığı bir Ada olur. Şu andaki en büyük avantajımız Türkiye'nin bu konuda bir marka olması.Türkiye'nin dizi ve sinema sektörü hızlı gelişmekte. Kıbrıs'ta da bunu yakalama şansı var" dedi.

'CANNES'A KADAR 100 BİN STERLİN GEREKİYOR'

KKTC Kültür Bakanlığı'nın Türkiye Cumhuriyeti yardım heyetiyle birlikte başlangıç için bir miktar destekte bulunduğunu söyleyen Garip, filmin düşük bir bütçeyle çekildiğini ifade etti. Cannes'daki gösteriminden önce acil olarak 100 bin sterline ihtiyacı olduklarını söyledi.

Kod adı Venüs, eş zamanlı olarak Türkiye dahil olmak üzere 10 Avrupa ülkesinde gösterime girecek.

Kıbrıs Sorunu Cannes'a Taşınıyor

Kıbrıs Sorunu Cannes'a Taşınıyor

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım