Kıbrıs Rum Kesimi, Nüfus Artırımı İçin Kesenin Ağzını Açtı

Kıbrıs Rum Kesimi, Nüfus Artırımı İçin Kesenin Ağzını Açtı

Kıbrıs Rum Yönetimi'nin, Güney Kıbrıs'taki Doğurganlık Sorununa Çare Bulma Çabaları Çerçevesinde, Yapılacak Üçüncü Çocuk İçin 20 Bin Kl (60 Bin YTL) İkramiye Ödenmesi de Dahil Çeşitli Ödemeleri Kapsayan Yeni Önlem Paketinin Kapıda Olduğu Bildirildi.

Kıbrıs Rum Kesimi, Nüfus Artırımı İçin Kesenin Ağzını Açtı
08.06.2007 23:26 | Son Güncelleme: 08.06.2007 23:26

Kıbrıs Rum Yönetimi'nin, Güney Kıbrıs'taki doğurganlık sorununa çare bulma çabaları çerçevesinde, yapılacak üçüncü çocuk için 20 bin KL (60 bin YTL) ikramiye ödenmesi de dahil çeşitli ödemeleri kapsayan yeni önlem paketinin kapıda olduğu bildirildi.

Rum Kesimi'nin en çok satan gazetesi Fileleftheros'un "20 Bin KL Kapıda-Üçüncü Çocuk İçin Cazip Hediye" başlıklı haberine göre, Rum yönetimi nüfus artırımı sağlamak amacıyla halka 3. çocuk yapmaları için teşvikte bulunacak. Gazete, Rum Yönetimi'nin bu yeni önlem paketini ilan eden Çalışma Bakanı Andonis Vasiliu'un, Rum yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos'la konu hakkında görüştüğünü ve önümüzdeki günlerde paketteki bazı önlemleri netleştirmek için Maliye Bakanı ile yeniden biraraya geleceğini açıkladı.

Habere göre Vasiliu, Rum yönetiminin ikramiye dışında başka önlemleri daha ele aldığını, bunlardan birinin doğum izinlerinin 16 haftadan 18 haftaya çıkarılması olduğunu söyledi.

Gazete "Demografi Saatli Bomba" yan başlığı altında ise, "Meclis Çalışma Komitesi üyesi Lefteris Hristoforu, doğurganlık sorununu saatli bomba olarak niteledi ve son 15 yılda doğum göstergesinin sürekli düşerek 1.4'e gerilediğini söyledi. Hristoforu, nüfusun doğal yenilenmesi için gereken doğum oranının 2.1 olduğuna dikkat da çekti. Tüm Kıbrıs 5 Üyeli Aileler Birliği Başkanı Stavros Damianu, 3 çocuklu ailelerin de çok çocuklular statüsüne alınmaları ve bu statünün bütün menfaatlerinden yararlanmaları

yönündeki değişmez talebini yineledi. Tüm Kıbrıs Çok Çocuklu Aileler Örgütü Başkanı Paraskevas Samaras da hükümeti, ekonomik nedenlerden dolayı çocuk yapmayan vatandaşı çocuk doğurmaya teşvik edecek ödenekler vermeye çağırdı" ifadelerine yer verildi.

(MG-OYK-OYK-SN-D)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Kıbrıs Rum Kesimi, Nüfus Artırımı İçin Kesenin Ağzını Açtı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10.7.2020 04:11:00. #1.15#
title