Kıbrıs Rum Kesimi'nde Küçükbaş Hayvanlarda Hastalık

Kıbrıs Rum Kesimi'nde Küçükbaş Hayvanlarda Hastalık

Kıbrıs Rum Kesimi'nde Küçükbaş Hayvanlarda Hastalık Görüldüğü ve 116 Bin Hayvanın İtlaf Edilmesinin Gündemde Olduğuna İlişkin Haberler Yayılıyor. Avrupa Toplulukları Birinci Mahkemesi'nin de Fransa'nın Başvurusu Üzerine Rum Yönetimi'ni Konuyla İlgili Olarak Mahkum Ettiği Öğrenildi.

Kıbrıs Rum Kesimi'nde Küçükbaş Hayvanlarda Hastalık

Kıbrıs Rum Kesimi'nde küçükbaş hayvanlarda hastalık görüldüğü ve 116 bin hayvanın itlaf edilmesinin gündemde olduğuna ilişkin haberler yayılıyor. Avrupa Toplulukları Birinci Mahkemesi'nin de Fransa'nın başvurusu üzerine Rum Yönetimi'ni konuyla ilgili olarak mahkum ettiği öğrenildi.

Rum basını ve çeşitli kaynaklardan derlenen bilgilere göre, Kıbrıs Rum Kesimi'nde 83 bini keçi, 33 bini de koyun olmak üzere toplam 116 bin küçük baş hayvanda epidemik tremör hastalığı saptandı. Konuyla ilgili olarak AB üyesi Fransa'nın başvurusu üzerine Avrupa Toplulukları Birinci Derece Mahkemesi'nin Rum tarafını mahkum eden karar almasıyla, 116 bin küçükbaş hayvanın itlaf edilmesi gerekiyor. Mahkemenin Rum tarafını 6.5 milyon KL tazminat ödemeye de mahkum ettiği bildirildi. Rum Fileleftheros Gazetesi

de bugün konuyla ilgili haberinde, Avrupa Toplulukları Birinci Derece Mahkemesi'nin kararını Güney Kıbrıs için 'tokat' olarak niteledi. Rum Tarım Bakanı Fotis Fotiu da, mahkeme kararıyla büyük oranda ekonomik ve sosyal sorunlar ortaya çıkacağını, süt, peynir ve et üretiminde çöküş yaşanacağını söyledi. Fotiu, AB'nin sağlık konularıyla ilgili komiseri Markos Kiprianu ile görüşeceklerini, ayrıca kararın temyize götürülmesi konusunu inceleyeceklerini de kaydetti.

(MG-OYK-OYK-ÖK-D)