Kıbrıs Rum Hükümeti, İngiltere ile Türkiye Arasında İmzalanan Belgeden Rahatsız

Kıbrıs Rum Hükümeti, İngiltere ile Türkiye Arasında İmzalanan Belgeden Rahatsız

Kıbrıs Rum Hükümeti, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile İngiltere Başbakanı Gordon Brown Arasında Dün İmzalanan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile İngiltere Arasında Doğrudan İlişkiler Kurulması, Kıbrıslı Türkler'e Uygulanan İzolasyonların Kaldırılması Gibi Unsurlar İçeren Belgenin İçeriğinden Duyduğu Rahatsızlığı İngiliz Hükümetine İletti.

Kıbrıs Rum Hükümeti, İngiltere ile Türkiye Arasında İmzalanan Belgeden Rahatsız

Kıbrıs Rum hükümeti, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile İngiltere Başbakanı Gordon Brown arasında dün imzalanan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile İngiltere arasında doğrudan ilişkiler kurulması, Kıbrıslı Türkler'e uygulanan izolasyonların kaldırılması gibi unsurlar içeren belgenin içeriğinden duyduğu rahatsızlığı İngiliz hükümetine iletti.

Rum radyosunun haberine göre; Rum Dışişleri Bakanı Erato Kazaku-Markulli, İngiltere'nin Güney Kıbrıs Yüksek Komiseri Peter Millett'i bugün makamına çağırarak, Rum hükümetinin söz konusu anlaşma belgesinin içeriğinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Bu arada, Rum Meclisi Başkanı ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas da, söz konusu anlaşma belgesinden duyduğu memnuniyetsizliği ifade etti. Hristofyas; Rum tarafının bir an önce girişimlerde bulunması ve Rum tarafını, Kıbrıslı Türkler'le

yakınlaştıracak girişimlerin BM tarafından üstlenilmesi için imkanların zorlanması gerektiğini söyledi.

Rum ana muhalefet partisi DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis ise, açıklamasında, İngiltere'nin tutumunu "kabul edilemez" olarak nitelendirdi. Habere göre Anastasiadis; bunun "sahte devletin düzeyinin yükseltilmesi yönünde olumsuz bir gelişme" olduğunu söyledi.

(MG-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA