Kibar Feyzo'nun köyü geçmişini arıyor
Haberler » Güncel » Haber

Kibar Feyzo'nun köyü geçmişini arıyor

Kibar Feyzo, Ezo Gelin, Adak, Kaçak gibi çok sayıda filme ev sahipliği yapan Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Harran köyü, yeniden keşfedilip, ünlüleri ağırlamayı bekliyor

Kibar Feyzo'nun köyü geçmişini arıyor

Kibar Feyzo, Ezo Gelin, Adak, Kaçak gibi çok sayıda filme ev sahipliği yapan Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Harran köyü, yeniden keşfedilip, ünlüleri ağırlamayı bekliyor

Türk sinemasının 1970'li yıllarda unutulmazları arasında yer alan ve birçok filmin çekimlerinin gerçekleştiği 300 haneli sınır köyü Harran (Kavalcık) sakinleri, yeni film ve dizilere ev sahipliği yapmak istiyor.

Türkan Şoray'dan Kemal Sunal'a, Şener Şen'den Müjde Ar, Tarık Akan, Gökhan Güney, İlyas Salman, Adile Naşit, Kadir İnanır ve Fatma Girik'e kadar çok sayıda sanatçının film çekimleri için haftalarca kaldığı köy ve sakinleri uzun yıllardır ünlü isimlere hasret kaldı.

Sinemanın yıldızları tarafından çekilen filmlerden geriye miras kalan tek şeyin ise filmin çekildiği alanları merak eden turistler olduğunu belirten köy sakinlerinden Mahmut Demir, Suriye sınırında bulunan köyün, o dönemlerde Güneydoğu'daki sorunları anlatmak isteyen film yapımcıları için hem güvenli hem de uygun bir mekan olarak görüldüğü için tercih edildiğini söyledi.

Demir, başlık parası, terör, aşk, komedi gibi konuları işleyen filmler için 1970'li yıllarda aranılan durumdaki köyün şimdilerde geçmişini aradığını belirtti.

Yıllar önce film çekimleri sırasında, ünlüleri evlerinin baş köşesinde misafir etiklerini hatırlatan Demir, onların rahatı için ne gerekiyorsa yaptıklarını hatta, (Ezo Gelin) filminin çekimleri sırasında Fatma Girik ile Kadir İnanır akrabalarının evinde kaldığını vurguladı.

Ünlülerin Anadolu kültürünü ve şivesini yeterince bilmedikleri için köy halkından ders aldıklarını dile getiren Demir, ''Nasıl giyinecekleri ve nasıl konuşacaklarını bizden görüyorlardı'' dedi.

Köydeki çok sayıda kişinin evinin, bahçesinin, havuzunun, arazisinin film seti gibi kullanıldığını anlatan Demir, ''Köyümüzün sinema sektörüne uğur getirdiğine inanıyoruz. Çünkü, burada çekilen filmler ya ödül aldı ya da gişe rekorları kırıldı. Aradan yıllar geçmesine rağmen bu filmleri halen televizyonlarda keyifle izliyoruz.'' şeklinde konuştu

Özledikleri film ve dizi yapımcılarını yeniden köylerine beklediklerini anlatan Demir, şimdiler de ise Asi Dizisinin çekimlerinin kısa bir çekimi köylerindeki tarihi konakta geçtiğini aktardı.

Harran köyünde film çekildiğini duyan çevre il, ilçe ve köyler köye akın ediyor. Genellikle hafta sonları ve havaların güzel olduğu günlerde çekimlerin yapıldığı yerleri gezmeye gelenlerden biri de Figen Bayır. Bayır, Kibar Feyzo filminde Şener Şen'in yüzdüğü havuzu, Fatma Girik'in kaldığı evi, Türkan Şoray'ın çalıştığı bahçeyi görmek için köye geldiklerini söyledi.