Kgc 2009 Yılı Başarı Ödülleri

Kgc 2009 Yılı Başarı Ödülleri

Konya Gazeteciler Cemiyeti (kgc) 2009 Başarı Ödülleri Sahiplerini Buldu

Kgc 2009 Yılı Başarı Ödülleri

Konya Gazeteciler Cemiyeti (KGC) 2009 Başarı Ödülleri sahiplerini buldu.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Dedeman Konya Otel'de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, günümüzde yaşanan teknolojik gelişmelerin en çok etkilediği alanların başında iletişim alanının geldiğini söyledi.

İletişimdeki bu gelişmelerin her zaman olumlu etki yaptığını söylemenin zor olduğunu anlatan Ergün, 'Herhangi bir konuda yığınla bilgiye ulaşmak, zihinleri netleştirmek yerine akılları karıştıran bir yapıya dönüşebilmektedir. İletişim teknolojilerinin dünyayı küçülttüğü bu zamanda sevgi, bilgi, hakikat ve hoşgörü gibi kavramları büyütmede medyaya büyük sorumluluk düşüyor' diye konuştu.

En çok sıkıntı çekilen alanların başında ifade ve basın özgürlüğü gibi temel insan hak ve özgürlüklerinin geldiğini anlatan Ergün, şunları kaydetti:

'Gazeteciler, yaptıkları haberlerden dolayı gözaltına alınıyor, insanlar fikirlerinden dolayı mahkemeye düşüyor, kitaplar ve dergiler toplatılıyor. Bu alanlarda Türkiye uluslararası camialarda sürekli tenkit ediliyordu. Bu süreçte en büyük yatırımı demokrasiye ve özgürlüklere yaptık. Türkiye'nin imajını olumsuz etkileyen, daha da önemlisi insanımızın hak ve özgürlüklerini kısıtlayan çağ dışı uygulamaların önemli bir bölümüne son verdik. Örneğin 1950 tarihinde yürürlüğe giren Basın Kanunu 2004 yılında değiştirildi. Basın ve düşünce özgürlüğü ile ilgili mevzuatımızı Avrupa Birliği standartlarına uygun ve uyumlu hale getirdik.'

Ergün, bugün dünyada en çok önem kazanan ilkelerin başında şeffaflık ve hesap verebilirlik gibi kavramların geldiğini belirterek, 'Medya, gerçeklerle kamuoyu arasında perde olmamaya özen göstermelidir. Şeffaflığa ve tarafsızlığa en çok önem veren kurumların başında gelmelidir. Sizler objektifi nereye çevirirseniz, kamuoyu da oraya bakıyor. Sizler hangi konuları konuşursanız kamuoyu da o konuları konuşuyor. Basın dünyamızın bu konuda bir öz eleştiri yapmasında bence fayda var' dedi.

Konuşmaların ardından KGC 2009 Başarı Ödülleri kapsamında başarılı görülenlere ödülleri takdim edildi. Anadolu Ajansı (AA) Konya Bölge Müdürlüğü muhabirleri, 3 kategoride 6 ödül aldı.

'Gazete: Güncel Haber' dalında birinciliği elde eden AA Karaman muhabiri Mehmet Çetin'e ödülünü AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hilmi Bengi verdi.

AA Konya muhabirlerinden Metin Bolat, aynı kategoride üçüncülüğü Doğan Haber Ajansı Muhabiri Taner Oral ile paylaştı. AA Aksaray muhabirleri Adem Koçak, 'Gazete: Haber Fotoğrafı' dalında ikincilik, Murat Öner Taş ise 'Gazete: Haber Fotoğrafı' dalında ve 'Gazete: Kültür Sanat' dalında üçüncülük aldı. AA Konya muhabirlerinden Rifat Yerlikaya ise 'Gazete: Kültür-Sanat' dalında elde ettiği birincilik ödülünü, babası, aynı zamanda RTÜK Başkanvekili İlhan Yerlikaya'dan aldı.

Törene Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, televizyon programcısı Ertürk Yöntem, Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, milletvekilleri, bürokratlar ve basın mensupları da katıldı.

(ZMT-MAT-GK-ŞP) - KONYA

Kaynak: AA