Kfor'un Çok Uluslu Kuzey Tugayı'nda Komuta Devir Teslimi

Kfor'un Çok Uluslu Kuzey Tugayı'nda Komuta Devir Teslimi

NATO'nun Kosova'da Barış ve İstikrarı Korumakla Görevli Kosova Barış Gücü'nün (Kfor) Kuzey Komuta Bölgesinde Devir Teslim Töreni Düzenledi.

Kfor'un Çok Uluslu Kuzey Tugayı'nda Komuta Devir Teslimi

NATO'nun Kosova'da barış ve istikrarı korumakla görevli Kosova Barış Gücü'nün (KFOR) Kuzey Komuta bölgesinde devir teslim töreni düzenledi.

Fransız Ordusu'nun komutasındaki bu bölgede görev yapan Çok Uluslu Kuzey Tugayı Fransa, Danimarka, Belçika, Estonya, Yunanistan, Lüksemburg ve Fas askerlerinden oluşuyor. Kosova'nın kuzeyindeki Marechal de Latttre de Tassigny kışlasında yapılan devir teslim töreni, tugayın şimdiye kadarki komutanı Tuğgeneral Christian Dexter'in eşlik ettiği KFOR Komutanı General Xavier Bout de Marnhac tarafından tören alanındaki askerlerin selamlanmasıyla başladı. Ardından törende bir konuşma yapan KFOR'un Çok Uluslu Kuzey Tugayı Komutanı Tuğgeneral Dexter, Kosova açısından tarihi bir dönemde görev aldıklarını ve bundan dolayı kendileri şanslı sayılabileceklerini belirterek, "Kontrollerini yitirmiş olan aşırıcılar tarafından şiddete başvuran göstericilerin eylemleriyle karşılaşmamıza rağmen, istikrar ve barışın hüküm sürdüğü bir ortam sağlamayı başardık" ifadelerini kullandı.

Sırpların çoğunlukta olduğu Mitroviça şehrinin kuzeyinde 17 Mart'ta yaşanan olayları kasteden Tuğgeneral Dexter, Mitroviça'nın kuzeyinde şiddet kullanarak adliye binalarına girenlerin çıkardığı olayların yatıştırılmasında KFOR askerlerinin büyük bir disiplinle çalıştığını söyledi. Dexter, bu müdahaleyle kendilerine verilen misyonu yerine getirmekte kararlı olduklarını kanıtladıklarını vurguladı.

Uluslararası sivil ve yerel idareciler ile yabancı askeri temsilcilerin katıldığı törende Dexter'den sonra söz alan KFOR Komutanı Xavier Bout de Marnhac, Kosova'nın bu bölgesindeki halkın askerlere büyük bir güvenle baktıklarını ve KFOR askerlerinden güç aldıklarını söyledi. Bu tugayı bundan böyle de sorumlu ve zor ödevler beklediğini hatırlatan Marnhac, "Uluslararası camia ve yerel halkın beklentilerini yerine getirmelisiniz. Her asker bunun bilincinde olmalıdır. Yalnızca bu şekilde halkta olan saygınlığınızı korumuş olursunuz" dedi.

Komuta devir teslim töreninde Çok Uluslu Kuzey Tugayı flamasını teslim alan tugayın yeni komutanı Tuğgeneral Claude Mathey ise, Kosova'da barış ve ekonomik kalkınmanın sağlanmasının ana şartlarından biri olan istikrarın muhafaza edilmesi için ortaklaşa olarak gayret göstereceklerini belirtti. Bu yönde gerekli adımların atılması için üstlendikleri misyon kapsamında durumu devamlı olarak takip edeceklerini belirten Mathey, istikrarı bozabilecek eylemlere müsamaha gösterilmeyeceği mesajını verdi. KFOR bünyesindeki Çok Uluslu Kuzey Tugayı'nın yeni komutanı Tuğgeneral Claude Mathey, tugayın temel amaçlarından birinin bölgedeki barış ve istikrarı sağlamak ve halka hizmet götürmek olduğunu belirtti. Bu misyona devam edeceklerinin altını çizen Mathey, "Kosovalıların geleceği bizim için önemli. Bu yönde çalışmalarımıza devam edeceğiz" diye konuştu.

(EK-OYK-OYK-ÖZ-D)

Kaynak: İHA