Kesimhane Sıkıntısı Yaşayan Konyalı Besiciler Hayvanları Afyonkarahisar'a Götürüyor
Haberler » Güncel » Haber

Kesimhane Sıkıntısı Yaşayan Konyalı Besiciler Hayvanları Afyonkarahisar'a Götürüyor

Türkiye'nin En Önemli Büyükbaş Hayvan Besiciliği Merkezlerinden Konya'da Ramazan Ayında Başlayan Kesim Yoğunluğu Şehirdeki Tek Mezbahada Yığılmaya Neden Oldu. Zor Durumda Kalan Üreticiler, Hayvanlarını Afyonkarahisar'daki Kesimhanelere Götürüyor.

Kesimhane Sıkıntısı Yaşayan Konyalı Besiciler Hayvanları Afyonkarahisar'a Götürüyor

Türkiye'nin en önemli büyükbaş hayvan besiciliği merkezlerinden Konya'da Ramazan ayında başlayan kesim yoğunluğu şehirdeki tek mezbahada yığılmaya neden oldu. Zor durumda kalan üreticiler, hayvanlarını Afyonkarahisar'daki kesimhanelere götürüyor.

Et ve Balık Kurumu'nun 2004 yılında kapanması nedeniyle şehirdeki tek kesimhanenin yoğunluğa cevap verememesi üreticileri zor durumda bırakıyor. Türkiye kırmızı et ihtiyacının yüzde 35'ini karşılayan ve 3 yıl öncesine kadar 5 bin civarında üreticinin bulunduğu şehirde, bu sayı son yıllarda yaşanan sorunlar nedeniyle yarı yarıya azaldı.

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, Konya'nın Türkiye kırmızı et ihtiyacını karşılayan önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Türkiye'nin dört bir yanından Konya'ya getirilen hayvanların çiftliklerde bakıldıktan sonra kesime gönderildiğini söyleyen Karabulut, "Konya, tarım potansiyeli nedeniyle üreticiler için yem maliyeti açısından daha ekonomik bir yapıya sahip. Buğday, arpa gibi hububatların yoğun olarak yetiştirilmesi besicilikte kullanılan girdilerin maliyetini düşürüyor" dedi.

Konya'daki çeşitli çiftliklerde 10 ay kadar besiye alınan hayvanların daha sonra kesime verildiğini anlatan Karabulut, aylık 4 bin civarında büyük baş hayvanın TIR'larla Türkiye'nin büyük şehirlerine taşındığını kaydetti.

Türkiye kırmızı et ihtiyacının yaklaşık yüzde 35'ini karşılayan Konya'daki üreticilerin son yıllarda giderek azaldığını dile getiren Karabulut, şöyle devam etti: "3 yıl öncesine kadar Konya'da 5 bin civarında üretici vardı. Getirisi yüksek olduğu için sanayicilerden de bu işe yatırım yapanlar, büyük çiftlikler kuranlar oldu. Ancak son 3 yıldır besicilik para kazandırmadı. Kaçak canlı hayvan girişleri önlenemedi. Yem girdileri yükseldi. Küresel ısınmanın neden olduğu kuraklıktan dolayı yem maliyetleri anormal boyutlara ulaştı. Üretici sayısı 5 binden 2 bin 500'lere kadar düştü."

Geçen yıl çuvalı 25-26 YTL'ye satılan yemin bu yıl 33 YTL'den satışa sunulduğunu kaydeden Karabulut, yem fiyatlarının daha da artmasından endişe duyduklarını söyledi.KESİMHANE SIKINTISI ÜRETİCİLERİ AFYONKARAHİSAR'A YÖNLENDİRDİKonya'daki Et ve Balık Kurumu'nun 2004 yılında özelleşerek Meram İlçe Belediyesi'ne devredilmesinin ardından kapandığını hatırlatan Karabulut, kalan tek kesimhanenin ise mevcut yükü kaldıramadığını anlattı.

Konya'da günlük bin hayvanın kesime gönderildiğini, ancak kesimhanenin 500 hayvan kesme kapasitesine sahip olduğunu vurgulayan Karabulut, şunları kaydetti:

"Özelleşen Et Balık Kurumu bomboş duruyor. Belediye kesimhane yaptırmak için bir arazisi satın aldı ancak halen yaptırılmadı. Mezbaha sıkıntısı hat safhada. Özellikle Ramazan ayı nedeniyle kesime giden hayvan sayısı arttı. Afyonkarahisar'da 25 adet kesimhane bulunurken Konya'da sadece bir tane var ve ihtiyaca cevap veremiyor. Bu yıl ilk kez kesim yaptıramadığımız için hayvanlarımızı kamyonlara yükleyip Afyonkarahisar'a gönderdik. Fiyatı da düşürmek zorunda kaldık. Bu konuyla ilgili mutlaka bir önlem alınmasını istiyoruz." (CİHAN)