Keşan Erikli şahillerinde bu yaz Windsurf rüzgarları esecek
Haberler » Güncel » Haber

Keşan Erikli şahillerinde bu yaz Windsurf rüzgarları esecek

Keşan Belediyesi'nin 15 - 20 Temmuz tarihleri arasında Erikli'de düzenlemeyi planladığı Windsurf Türkiye Şampiyonası için Keşan'a gelen Türkiye Yelken Federasyonu Kite-Wind Surf Komite üyesi Ogan Tüzel, Windsurf Dünya Şampiyonu Milli sporcu Bora Kozanoğlu, Windsurf Antrenörü Selami Ahi ve Windsurf Turnuvası Koordinatörü Kazım İrfet Sönmez, Saroz Körfezi ve Erikli sahillerinde incelemelerde bulu...

Keşan Erikli şahillerinde bu yaz Windsurf rüzgarları esecek

Keşan Belediyesi'nin 15 - 20 Temmuz tarihleri arasında Erikli'de düzenlemeyi planladığı Windsurf Türkiye Şampiyonası için Keşan'a gelen Türkiye Yelken Federasyonu Kite-Wind Surf Komite üyesi Ogan Tüzel, Windsurf Dünya Şampiyonu Milli sporcu Bora Kozanoğlu, Windsurf Antrenörü Selami Ahi ve Windsurf Turnuvası Koordinatörü Kazım İrfet Sönmez, Saroz Körfezi ve Erikli sahillerinde incelemelerde bulundu. Heyet, bu sezon yapılacak Türkiye Şampiyonası'nın bir etabının da Erikli'de gerçekleşmesine karar verdi. Geçtiğimiz yıllarda turizm bölgesi ilan edilen Saroz Körfezi, meyvelerini vermeye başladı. Dünyada ve Türkiye'de de değişik yerlerde yapılan yelken sporları arasında Windsurf'a ilginin her geçen gün arttığını belirten Yelken Federasyonu Üyesi Ogan Tüzel, "Saroz Körfezi gibi muhteşem bir bölgenin Windsurf sporun yapılabileceği yeni bir merkezin olacak olması bizlere heyecan veriyor. Federasyon olarak Saroz Körfezi'ni araştırdık ve şimdi de gördük ki Windsurf sporu için Erikli sahilleri çok uygun. Gerekirse buraya Windsurf okulu da açıp gençlere ve bu sporu öğrenmek isteyen herkese kurslar da verilebilir" şeklinde konuştu.

Uzun yıllar Windsurf sporunun Saroz Körfezi'nde yapılması için girişimlerde bulunduğunu dile getiren Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan da, bölgenin turizm bölgesi olmasını amaçladığını ve Windsurf sporunun, diğer bu sporun yapıldığı yerlerden eksiği olmadığını aksine fazlasının olduğunu söyledi.

On yaşından beri Windsurf sporuyla uğraştığını belirten Dünya Windsurf Şampiyonu milli sporcumuz Bora Kozanoğlu da bu sporun bireysel başarıyı artırdığını ve her türlü kötü alışkanlıklardan uzak tuttuğunu ifade etti. Kozanoğlu, "Yüzmeyi sevmiyorum ama sırf bu spor için denize giriyorum, bende bir tutku, yaşam tarzı haline geldi" şeklinde konuştu.

Yerli ve yabancı bir çok turistin ilgiyle izleyeceği Türkiye Windsurf Şampiyonası Erikli etabı için şimdiden hazırlıklara başlayan yetkililer Windsurf sporuyla ilgili bir de komisyon oluşturdu.