Kerry, Seçim Krizini Görüşmek Üzere Afganistan'a Geldi

Kerry, Seçim Krizini Görüşmek Üzere Afganistan'a Geldi

Kerry, Seçim Krizini Görüşmek Üzere Afganistan'a Geldi
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Dünya

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Afganistan’da cumhurbaşkanlığı seçimlerine hile karıştırıldığı gerekçesiyle yaşanan siyasi krizi görüşmek üzere Afganistan’a geldi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Afganistan'da cumhurbaşkanlığı seçimlerine hile karıştırıldığı gerekçesiyle yaşanan siyasi krizi görüşmek üzere Afganistan'a geldi.

Afganistan'ın başkenti Kabil'e gelen Kerry cumhurbaşkanı adayları Abdullah Abdullah ve Eşref Gani'nin yanı sıra Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile görüşecek. Kerry, özellikle 2 aday arasında yaşanan gerilimi sona erdirmeye çalışacak. Dışişleri Bakanı Kerry, ABD Başkanı Obama'nın seçimlere hile karıştırıldığı yönündeki iddiaların araştırılması ve gereğinin yapılması konusundaki mesajını her iki adaya da iletecek. Kerry Afganistan'a gelmeden birkaç gün önce yaptığı açıklamada cumhurbaşkanı adayı Abdullah Abdullah'ı Afganistan'da başka bir hükümet kurulması yönünde adım atmaması konusunda uyarmıştı. John Kerry, ABD hükümetinin seçimin şeffaf bir şekilde sonuçlanmasını istediğini sözlerine eklemişti.

Afganistan'da cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk tur oylaması sonrası Eski Maliye Bakanı Eşref Gani ve Eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah en çok oyu alan 2 isim olarak ikinci tura çıkmaya hak kazanmıştı. İkinci tur oylamalarının ilk sonuçlarının açıklanması sonrası Eşref Gani'nin yüzde 56,44 oy almasıyla birlikte Abdullah Abdullah Gani'nin seçimlere hile karıştırdığını belirtmişti. Binlerce destekçisiyle protesto gösterisi düzenleyen Abdullah Abdullah, Cumhurbaşkanı Karzai ve seçim görevlilerini hile yapmakla suçlamıştı. Abdullah Abdullah ayrıca seçim sonuçlarını kabul etmeyerek kendi hükümetlerini kurabileceklerini de ifade etmişti. Abdullah Abdullah'ın Kabil'de düzenlediği son protesto mitinginde ise Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin posteri yırtılmıştı ve salona Abdullah Abdullah'ın posteri asılmıştı. - KABİL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title