Kerry, Netanyahu Telefon Görüşmesi

Kerry, Netanyahu Telefon Görüşmesi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, telefon görüşmesinde Filistin topraklarında tırmanan gerginliği ele aldı.

Kerry, Netanyahu Telefon Görüşmesi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, telefon görüşmesinde Filistin topraklarında tırmanan gerginliği ele aldı.

Haaretz Gazetesi'nin haberine göre, Netanyahu Kerry ile telefonda görüşerek, Filistin'de yaşanan son olayları değerlendirdi ve gelecek çarşamba Almanya'nın başkenti Berlin'de ortak bir görüşme yapma konusunda anlaştı.

Habere göre, Kerry Netanyahu'ya, İsrail'in Kudüs ve diğer kentlerde yaşanan çatışmalarda kendini savunma hakkı olduğunu söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesine dair Netanyahu'ya bilgi veren Kerry, Filistin yönetimine de İsrail karşıtı provokasyona son vermesini istediğini belirtti.

Netanyahu ise Kerry'e, son gelişmelerden Abbas liderliğindeki Filistin yönetimi, Hamas ve Raid Salah başkanlığındaki 1948 Filistin İslami Hareketi'ni sorumlu tuttu. 

Netanyahu Kerry'e ayrıca İsrail'in Mescid-i Aksa'nın mevcut statükoyu koruduğunu ve Batı Şeria, Kudüs ve Gazze sınırında güvenliği sağlamaya çalıştığını ifade etti.