Kerry: Görevimin Son Gününe Kadar Suriye'deki Katliamın Bitmesi İçin Çalışacağım
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Kerry: Görevimin Son Gününe Kadar Suriye'deki Katliamın Bitmesi İçin Çalışacağım

03.12.2016 09:08 | Son Güncelleme: 03.12.2016 09:08
Kerry: Görevimin Son Gününe Kadar Suriye'deki Katliamın Bitmesi İçin Çalışacağım

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD terör örgütünü bitirme çabalarında başarıya ulaşacaklarına emin olduğunu söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD terör örgütünü bitirme çabalarında başarıya ulaşacaklarına emin olduğunu söyledi. Kerry, 20 Ocak'ta son bulacak olan görevinin son gününe kadar da Suriye'deki katliamın bitmesi için çalışacağını taahhüt etti.

John Kerry, İtalya Dışişleri Bakanlığı'nın desteğiyle, düşünce kuruluşu ISPI tarafından Roma'da bu yıl 2'ncisi düzenlenen Akdeniz Diyalogları Forumu'nda (MED 2016) konuştu.

Birçok temanın yanı sıra IŞİD'le mücadeleye de değinen Kerry, "IŞİD'i bitirme çabamızda başarıya ulaşacağımıza, Irak'ta, Suriye'de ve dünyanın geri kalan yerlerinde insanları güvenliğe kavuşturacağımıza eminim" ifadesini kullandı.

"Obama ile Tüm Sorunları Çözemedik, Ama Denedik"

Barack Obama dönemindeki görev süresi boyunca tüm sorunları çözdüklerini söyleyemeyeceğini belirten Kerry, ancak bunu yapmayı denediklerini ve bunda samimi de olduklarını ifade ederek, "Görevimin son gününe; 20 Ocak'a kadar Suriye'deki katliamın son bulması için çalışacağımı taahhüt ediyorum" diye konuştu.

Gazetelerde yazılanın aksine, önlerindeki yolun bozuk olarak tanımlanmayacağına kararlılıkla inandığını dile getiren Kerry, "Dünya parçalara ayrılmıyor, aksine birleşiyor" dedi.

"Esad tüm uluslararası kuralları ihlal etmek istiyormuş gibi"

Bunun ardından İtalyan mevkidaşı Paolo Gentiloni ile ikili bir görüşme ve ortak bir basın toplantısı düzenleyen John Kerry, burada Suriye krizine değindi.

Beşar Esed rejimini hedefine alan Kerry, "Esad rejimi, cezasız kalacakmışçasına tüm uluslararası kurallar ile ilkeleri ihlal etmek istiyormuş gibi" dedi.

Halep'ten insanların çıkması için tarafların Cenevre'de bir araya gelmesi gerektiğini dile getiren Kerry, ABD, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ve belki de Rusya'nın da amacının bu olduğunu belirtti.

"Diyalog eksikliği var"

Haftalardır Halep konusunda tartıştıklarını, ancak diyalog eksikliği yaşandığını belirten Kerry, "Halep'teki insani durum, daha verimli bir şekilde ele alınabilirse, Halep halkının kentten çıkışı mümkün kılınsa, Cenevre'de konuşmak için bir alan yaratılabilir" diye konuştu.

ABD'li Bakan, havaların bölgede soğumaya başladığına da dikkat çekerek, insani yardımların geçişlerine izin verilmesinin gerekliliğine değindi.

John Kerry, Halep'i etkilemekte olan insani felaketten ötürü çok büyük endişe duyduklarını ekleyerek, "Öldürmeyi bırakın" dedi.

Öte yandan, John Kerry, yine aynı foruma katılmak için Roma'ya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile de birer görüşme gerçekleştirdi.

Görüntü Dökümü:

John Kerry ve Paolo Gentiloni'nin basın toplantısından görüntüler

iki bakanın açıklamalarından alıntılar. - Roma

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet

Haberler

title