Kerry, Avusturya ve Orta Asya'da Temaslarda Bulunacak

Kerry, Avusturya ve Orta Asya'da Temaslarda Bulunacak

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 28 Ekim ve 3 Kasım tarihleri arasında Avusturya ve Orta Asya'da temaslarda bulunacak.

Kerry, Avusturya ve Orta Asya'da Temaslarda Bulunacak

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 28 Ekim ve 3 Kasım tarihleri arasında Avusturya ve Orta Asya'da temaslarda bulunacak. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada,  Kerry'nin 28 Ekim'de Avusturya ziyaretinden sonra Orta Asya'ya seyahat edeceğini söyledi.

Kirby, Kerry'nin Viyana'da yabancı ülkelerden mevkidaşları ile Suriye'de devam eden iç savaş üzerine ikili görüşmeler yapacağını söyledi.

Kerry'nin Viyada'da Suriye'de siyasal çözüm arayışları bağlamında gerçekleştireceği görüşmelere "önemli müttefikler"in katılacağını belirten Kirby, İran'ın da bu görüşmelere davet edilmesinin beklediklerini söyledi.

-"O kadar da ileri gidemem" 

"İran'ı önemli bir müttefik olarak görüyor musunuz" şeklinde kendisine yöneltilen soru üzerine ise Kirby, "O kadar da ileri gidemem" diyerek İran'ı müttefik olarak görmediklerini fakat Suriye'de devam eden gelişmelerde İran'ın da söyleyecek sözünün olabileceğine dikkat çekti.

Kerry'nin Avusturya ziyaretinin ardından, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan ve Türkmenistan'a gideceğini belirten Kirby, "Bakan Kerry, her ülkenin kıdemli yetkilileri ile ikili temaslarda bulunmak üzere Bişkek, Semerkand, Astana, Duşanbe, ve Aşkabat'a gidecek" ifadesini kullandı.

Kerry'nin Dışişleri Bakanı olduktan sonra Orta Asya'ya ilk kez ziyaretde bulunacağını söyleyen Kirby, ilk defa bir ABD Dışişleri Bakanı'nın da bu beş ülkeye tek seferde ziyaret etmiş olacağına dikkat çekti.

Bişkek'de Orta Asya Amerikan Üniversitesi'nin açılış törenine katılacak olan Kerry, Semerkand'da ise ziyaret edeceği beş ülkenin Dışişleri Bakanları ile bir araya gelecek. Buradan Astana'ya geçecek olan Kerry, ABD-Kazakistan ilişkileri üzerine müzakerelerde bulunacak. Kerry ardından Aşkabat ve Duşanbe'ye geçerek bölgesel meseleler üzerine görüşmelerde bulunacak.