Kerry: "Afganistan'daki Seçim Krizinin Çözüleceğini Umuyorum"

Kerry: "Afganistan'daki Seçim Krizinin Çözüleceğini Umuyorum"

Kerry: 'Afganistan'daki Seçim Krizinin Çözüleceğini Umuyorum'
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Dünya

Afganistan’da seçimlere hile karıştırıldığı iddiaları sonrası yaşanan siyasi krizi görüşmek için Afganistan’a gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Afganistan cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile cumhurbaşkanı adayları Abdullah Abdullah ve Eşref Gani ile görüştü.

Afganistan'da seçimlere hile karıştırıldığı iddiaları sonrası yaşanan siyasi krizi görüşmek için Afganistan'a gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Afganistan cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile cumhurbaşkanı adayları Abdullah Abdullah ve Eşref Gani ile görüştü. Kerry Eşref Gani ile gerçekleştirdiği görüşmede Afganistan'daki krizin hızlı şekilde çözüleceğini umduklarını kaydetti.

İlk olarak Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile bir araya gelen Kerry, Karzai ile seçime hile karıştırıldığı yönündeki iddialar ve ortaya çıkan siyasi kriz konusunda görüştü. Kerry Karzai ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Eski Dışişleri Bakanı ve cumhurbaşkanı adayı Abdullah Abdullah ile bir araya geldi. Kerry Abdullah ile gerçekleştirdiği görüşmede, "Daha önce de söylediğim gibi ABD'nin burada tek bir öncelikli çıkarı vardır o da Afgan halkıdır. Afganistan hükümeti tüm Afgan halkı tarafından meşru ve demokratik olarak tanınıyor. Afganistan'da her kim halk tarafından meşru şekilde cumhurbaşkanı olarak tanınırsa o kişi başkan olabilir ve halkına gelecekte liderlik edebilir. Bu yüzden Abdullah ile konuşmak için sabırsızlanıyorum ve yapacağımız görüşmede Afganistan'ın ihtiyacı olan doğru yolu bulabileceğimizden umutluyum. Abdullah ile bu konuda çalışmalar gerçekleştireceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Abdullah ise Kerry'nin Afganistan'a olan desteklerinden dolayı minnettar olduklarını belirterek, "Afganistan halkına olan desteğiniz ve buraya geldiğiniz için sizlere teşekkür ederim. Afgan halkına olan yardımlarınızdan ve halkınızın bizler için yaptıklarından dolayı minnettarız. Gelecekteki başarımız demokratik sürecin başarısına bağlıdır. Yeni bir süreç başladı ve biz barışçıl ve yolunda giden bir geçiş sürecine sahip olduk. Ülkemize geldiğiniz için çok teşekkür ederiz. Umarım hepimiz burada geçireceğiniz zamanı ülkemiz için en güzel şekilde değerlendiririz" dedi.

Abdullah ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından diğer cumhurbaşkanı adayı Eşref Gani ile bir araya gelen Kerry, "Başkan Obama ve ABD'nin istikrarlı, demokratik ve birleşik bir Afganistan görme isteğinden dolayı buradayım. Seçim konusunda oluşan soru işaretlerinin hızlıca çözüleceğinden umutluyuz. Afgan halkına ancak ülkeyi birleştiren ve gelecek inşa eden bir hükümet güven verebilir. Bu yüzden buradayım ve bu konu hakkında görüşme gerçekleştireceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani Afgan halkının seçimini meşru kılmak için çaba sarf ettiklerini belirterek, "Kerry, uzun yıllardır Afgan halkının dostudur. Kişisel olarak Kerry ile birlikte çalışmaktan büyük onur ve memnuniyet duyuyorum. Biz, Afgan halkı için seçimin meşruiyete sahip olmasını istiyoruz" dedi. - KABİL

Kerry: 'Afganistan'daki Seçim Krizinin Çözüleceğini Umuyorum'
Kerry: 'Afganistan'daki Seçim Krizinin Çözüleceğini Umuyorum'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title