Kerkük'ten Ayrılmak İsteyen Arap Ailelerin Sayısı 13 Bini Buldu

Kerkük'ten Ayrılmak İsteyen Arap Ailelerin Sayısı 13 Bini Buldu

İhsan Dörtkardeş, (Dha)

Kerkük'ten Ayrılmak İsteyen Arap Ailelerin Sayısı 13 Bini Buldu

İhsan DÖRTKARDEŞ, (DHA)

SADDAM döneminde uygulanan Araplaştırma politikası kapsamında Kerkük'e yarleştirilen yaklaşık 13 bin Arap ailesinin dönüş için başvurduğu açıklandı. Kerkük'ten ayrılmak isteyen Araplar'dan 8 binin Selahaddin, 4 binin Musul'a ise gitmek istedikleri bildirildi.

Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDO) lideri ve 'Kürt Bölgesi Başkanı' Mesut Barzani'nin karargahının bulunduğu Selahaddin Valiliği'nden yapılan açıklamada, Irak Anayasası 140'ıncı Maddeyi Uygulama Yüksek Komisyonu Kerkük Ofisi'ne, Kerkük'te 4 bine yakın Arap ailesinin bu kente dönüş için başvurduğunu belirtildi. Komisyonun Kerkük Ofisi Başkanı Kakereş Sıdik, Kerkük ve çevresindeki yabancı Araplar'ın dönüş başvurularının devam ettiğini söyldi. Sıdik, Şemer aşiretilerinden de Musul kentine dönmek isteyen 7 bin Arap ailesinin isimlerinin yazılı olduğu bir liste verildiğini belirtti. Başvuran diğer 2 bin ailenin Irak'taki diğer kentlere gitmek istediklerini bildirdiği açıklandı. Bir süre önce yine 150 Arap ailesinin daha önce oturdukları yerlere dönmek için kendilerine başvurduğunu kaydeden Sıdik, Araplar'ın Kerkük'ten dönüşü için kararının Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin onayına sunulduğu, ancak henüz onaylandığına ilişkin açıklama yapılmadığı belirtildi.

Irak Anayasası 140'ıncı Maddeyi Uygulama Yüksek Komisyonu Maliye İşlerinden Sorumlu Başkanı Nermin Osman, Devlet Başkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliği'nin internet sitesine yaptığı açıklamada, Başbakan Maliki'nin komisyonun aldığı 4 ayrı kararı şimdiye kadar resmi olarak açıklamadığını söyledi. Nermin Osman, Başbakan Maliki'nin bu kararları kararları imzalamaması durumunda 140.maddeyi uygulama sürecini olumsuz etkileyeceğini kaydetti. Nermin Osman, Hanekin, Zırbatiye, Bedre ve Cesan köylerinden 8 binden fazla yabancı Arap ailesi ile göçmen Kürt ve Türkmen ailesinin dağıtılan formlara başvurduğunu belirtti.