Kerkük'te Yeni Bir 'Uyanış Ordusu' Oluşturuluyor

Kerkük'te Yeni Bir 'Uyanış Ordusu' Oluşturuluyor

Irak'ta Yeniden Artış Gösteren Kanlı Saldırı ve Şiddet Olayları ile Mücadele Eden Uyanış Ordusu'nun Bir Kanadı, Ülkenin Kuzeyinde Yer Alan Kerkük Kentinde Oluşturuluyor. Bazı Çevreler, Sivillerden Oluşturulacak Silahlı Hareketi Endişe ile Karşılıyor.

Kerkük'te Yeni Bir 'Uyanış Ordusu' Oluşturuluyor

Irak'ta yeniden artış gösteren kanlı saldırı ve şiddet olayları ile mücadele eden Uyanış Ordusu'nun bir kanadı, ülkenin kuzeyinde yer alan Kerkük kentinde oluşturuluyor. Bazı çevreler, sivillerden oluşturulacak silahlı hareketi endişe ile karşılıyor.

Ülke genelinde yeniden hızlanan kanlı eylemlerin önüne geçebilmek ve terör örgütü El-Kaide ile mücadele için son yıllarda bölgesel aşiretleri silahla örgütleyen ABD ordusu, El-Anbar'ı Kurtarma Konseyi'nin ardından kurulan Uyanış Hareketi'nin bir kolunu da ülkenin kuzeyinde yer alan Türkmen şehri Kerkük'te oluşturmaya çalışıyor. Askeri kaynaklarca "endişeli halk organizasyonu" olarak nitelendirilen silahlı hareketin, Kerkük ve çevresinde yoğunlaştırılacağı belirtilirken, bu oluşuma şu ana kadar katılmak

için 6 bin sivil gönüllünün başvuruda bulunduğu ifade ediliyor. Sivil direnişe katılmak isteyenlerin bir çoğunun Kerkük'ün güneyindeki Sünni Arap ağırlıklı Havice ilçesinden olduğu gelen bilgiler arasında.

Bu arada, kentteki kimi yerel yetkili, kanlı eylemlerin önüne geçilmesi için kurulduğu varsayılan silahlı grupların, ileride bölgede asi milis grubuna dönüşmesinden kaygı duyuyor. Kerkük Vilayet Meclisi'nin Kürt asıllı üyelerinden Ahmet Askari, söz konusu Uyanış Hareketi'nin tam anlamıyla 'Irak için güvenli bir gelecek' anlamına gelmediğini ifade ederek, "Bu tarz konseyler, milis güçlerin canlanmasına ve ileride Kerkük'te iç savaşa yol açacaktır" şeklinde konuştu.

Irak'taki Amerikan ordusu ile hükümet kanadının ortak girişimi ile daha önce ülkenin batısındaki Sünni direnişin önemli merkezlerinden Felluce ve Ramadi'yi içine alan El-Anbar'ı Kurtarma Konseyi adlı Sünni bir hareket kurulmuş, bunun ardından ülkenin belli bölgelerinde yine terör örgütü El-Kaide'ye karşı mücadele kapsamında Uyanış Hareketi oluşturulmuştu.

(SK-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA