Kerkük'te Gizli Belge Hazırlayan Bir Şebeke Çökertildi

Kerkük'te Gizli Belge Hazırlayan Bir Şebeke Çökertildi

Irak'ın Kuzeyindeki Kerkük'te, Kente Yeni Göç Eden Kürt Çevrelere Sahte Nüfus Cüzdanı ve Tapu Ruhsatı Gibi Belgeler Düzenleyen Bir Şebeke Çökertildi.

Kerkük'te Gizli Belge Hazırlayan Bir Şebeke Çökertildi

Irak'ın kuzeyindeki Kerkük'te, kente yeni göç eden Kürt çevrelere sahte nüfus cüzdanı ve tapu ruhsatı gibi belgeler düzenleyen bir şebeke çökertildi.

İçişleri Bakanlığı kaynaklarının verdiği bilgiye göre, bir ihbarı değerlendiren polis güçleri, Kerkük'te bazı evlere eş zamanlı baskın düzenledi. Baskınlarda, kente sonradan yerleştirilen Kürt yerleşimcilere sahte nüfus cüzdanı, tapu belgesi, pasaport ve sağlık raporu gibi belgeler hazırlayan bir şebekenin çökertildiği belirtildi. Düzenlenen operasyonlarda şebekenin sahte belge yapımında kullandığı malzeme ve çeşitli dokümanlar ile bu belgeler için 'onay' anlamına gelen Kerkük Valiliği'ne ait sahte mühür

de ele geçirildi. Kerkük Polisi, ele geçirilen şebeke üyelerini soruşturmaya alırken, valiliğe ait mührün şebekeye kimler tarafından ulaştırıldığı araştırılıyor.

Kerkük'ün Kürt kökenli Valisi Abdurrahman Mustafa'dan söz konusu şebekeye ilişkin şu ana kadar herhangi bir açıklama gelmedi. Kürt Vali Mustafa, 2005 yılındaki seçimlerde kente yasadışı yollarla göç ederek oy kullanmaya çalışan çevrelere göz yummuştu.

(SF-SF-OYK-OK-D)