Kerkük Referandumu Ertelendi mi?

Kerkük Referandumu Ertelendi mi?

Türkiye, Kerkük'teki Referandumun Ertelenmesini Talep Ediyor. Ancak, Kuzey Irak'tan Gelen Haberler Türkiye'nin Beklentilerini Boşa Çıkaracak Gibi.

Kerkük Referandumu Ertelendi mi?

Kuzey Irak'taki yerel Kürt Parlamentosu Başkan Yardımcısı Kemal Kerküki, Irak Devlet Başkan Yardımcısı Adil Abdulmehdi'nin geçen ay Türkiye'ye yaptığı ziyaretin ardından gündeme gelen, "Türkiye'nin talebi üzerine Kerkük referandumu iki yıl ertelendi" haberlerinin doğru olmadığını söyledi. Kemal Kerküki, referandumun zamanında yapılacağını lrak ile Türkiye arasında referandumun ertelenmesi anlaşması olmadığını belirtti.

Kemal Kerküki, yaptığı açıklamada Irak Anayasası'ndaki herhangi bir madde veya bendin değiştirilmesi durumunda Irak Parlamentosu'nun en az üçte iki kabul oyu alması gerektiğini ve Devlet Başkanının bunu onaylaması gerektiğini söyledi. lrak Anayasası'nda Kerkük'teki referandumun 2007 yılının sonunda yapılmasının belirlendiğini anımsatan Kerküki, "Eğer referandumun ertelenmesi söz konusuysa bunu yine anayasa belirler. Bir ülkenin yönetiminin onayı olmadan başka bir ülke ile anayasasını değiştirme veya düzenlenmesi konusunda anlaşma yapması mümkün mü ? Türkiye, Irak Anayasası'nın herhangi bir maddenin değiştirilmesinde karar sahibi değildir. Anayasa'da herhangi bir değişikliğe gidilmesi durumunda Irak halkı ve Hükümeti karar sahibidir. Kerkük ve çevresiyle ilgili 140'ıncı madde Irak Anayasası'nda öngörülen sürede uygulanacak" dedi.