Kerkük: Kerkük'ün Statüsü

Kerkük: Kerkük'ün Statüsü

Sözde Kürt Yönetimi Dış Bölgeler Sorumlusu Muhammed İhsan, Kerkük'ün Statüsünün Belirleneceği Irak Anayasası'nın Uygulanmasıyla Birlikte, Bazı Türkmenler'in Ankara ve İstanbul'da Yaşamak Zorunda Kalacağını Söyledi.

Kerkük: Kerkük'ün Statüsü

Sözde Kürt yönetimi dış bölgeler sorumlusu Muhammed İhsan, Kerkük'ün statüsünün belirleneceği Irak Anayasası'nın uygulanmasıyla birlikte, bazı Türkmenler'in Ankara ve İstanbul'da yaşamak zorunda kalacağını söyledi.

Muhammed İhsan, yaptığı açıklamada, 140. maddenin uygulanması için Kerkük, Hanigin ve Şingar'de 3 ofis açılacağını belirtti. Komisyonun işleri konusunda iyimser olduğunu ifade eden İhsan, komisyonun gelecek hafta çalışmalarına başlayacağını bildirdi. Kerkük'te yaşayan Türkmenler'in Türkiye'den medet umduğunu savunan İhsan, "Bazı Türkmenler dışarıdan destek alıyor. Bu yüzden onların burada yerleri olmayacak. Onların gidip Ankara ve İstanbul'a yerleşmeleri gerekecek" dedi.

Öte yandan, Irak Anayasası'nın 140. maddesinde, "Irak'taki Geçiş Hükümeti'nin sorumluluğunda uygulanan konular, anayasaya uygun olarak seçilecek yürütme organı tamamı yerine getirilene değin sürdürülür. Bu çalışmalar, normalleştirme, nüfus sayımı ve sakinlerinin iradesini tespit için Kerkük'te ve diğer anlaşmazlık bölgelerinde en geç 31 Aralık 2007 tarihinde referandum düzenlenmesine kadar tamamlanmalıdır" deniliyor.

Kaynak: İHA