Kepez'den Büyük Vefa
Haberler » Yerel » Kepez'den Büyük Vefa - Haberler

Kepez'den Büyük Vefa

Geçtiğimiz aylarda birçok önemli şahsiyetin, şehitlerin, ülke tarihinde iz bırakan siyasilerin isimlerini caddelere veren Kepez Belediye Meclisi, Şubat ayı toplantısında birçok önemli değerin yaşatılmasına yönelik karar aldı.

Kepez'den Büyük Vefa

Geçtiğimiz aylarda birçok önemli şahsiyetin, şehitlerin, ülke tarihinde iz bırakan siyasilerin isimlerini caddelere veren Belediye Meclisi, Şubat ayı toplantısında birçok önemli değerin yaşatılmasına yönelik karar aldı.

Ünlü filozof ve bilim adamı Farabi'nin ismi, Mahallesi'ndeki 6846-6849 sokaklar ile devamına içeren sokaklara verildi. Caddelere isim verilmesinde 'nın düşman işgalinden kurtuluş tarihi olan 5 Temmuz 1921'de tarihi de unutulmadı. Kepez ve Santral mahallerindeki 3230 ve 5150 sokaklar, "5 Temmuz Kurtuluş Günü Caddesi" ismini aldı.

Kepez Belediye Meclisi, 17 Şubat 1920'de Antalya'nın Kurtuluş Savaşında verdiği ilk şehit olan Mustafa Haşmet ismi de bir caddeye vererek, kentin önemli bir değerinin tanınmasını sağladı. Ünsal Mahallesi'nde 5086 Sokak "Mustafa Haşmet Caddesi" oldu.

Hayırsever Ali Uyaroğlu'nun ismi de Antalya'nın en büyük camiini yaptırdığı Mahallesi'nde yer alacak. Mahallede caminin yanında yeni açılan, 6466 ve 6444 sokaklar, Ali Uyaroğlu Caddesi ismini aldı.

Yeni Mahalle'de 2452 ve 2593 sokaklarındaki isim tabelasında "Aliye İzzetbogavic Caddesi" ismi yazacak.

Anadolu rock müziğinin iki öncüsü Cem Karaca ve Barış Manço isimleri de Çankaya Mahallesi'nde bir araya geliyor. Barış Manço Bulvarı'nın yer aldığı mahallede, 6375 ile 6431 sokaklara "Cem Karaca Caddesi" ismi verildi.

Kepez'de bir cadde, tıp adamı filozof ve bilim adamı İbn-i Sina ismi ile özdeşleşecek. Göksu Mahallesi'nde 6818 Sokağa, "İbn-i Sina Caddesi" tabelası dikilecek.

Diyarbakır'a gitmek üzere 17 Şubat 1993'te Ankara Güvercinlik Askeri Havaalanı'ndan kalkış yapan uçağının, henüz aydınlanamayan nedenlerle düşmesi sonucu hayatını kaybeden eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis ismi de Kepez'de kalıcı olacak. Fevzi Çakmak Mahallesi'nde 6170 Sokak, "Eşref Bitlis Caddesi" haline getirildi.

Caddelere isim verilmesinde, tarihte 93 Harbi olarak anılan 1877 - 1878 Osmanlı - Rus Savaşı sırasında, Erzurum'daki Aziziye Tabyası'nın savunulmasında kahramanca çalışan Nene Hatun da unutulmadı. Kepez'de, aynı isimle birden fazla cadde bulunması ve adres karışıklığına sebep olması nedeniyle Göksu Mahallesi'ndeki Zübeyde Hanım Caddesi'nin ismi "Nene Hatun Caddesi" olarak değiştirildi.

Varsak bölgesinde Şelale Caddesi de Varsak Bey Caddesi olacak.

Kepez Belediye Meclisi'nde, İsim Tespit Komisyonu'nun caddelere isim verilmesi raporu oy birliği kabul edildi. AK Parti Grup Sözcüsü Serhat Demir, Sakarya Bulvarı ile Turgut Özal Salonu arasındaki 2428 Sokak'a Karatay Caddesi ismini verilmesini talep etti. Bu talep de oy birliği meclisten geçti.

MHP'li Turan Atasever'in ismi de bir caddeye verilecek. MHP Grup Sözcüsü Adem Çelik de 30 Haziran 1995 bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden eski MHP İl Başkanı Turan Atasever'in isminin bir caddeye verilmesini talebini dile getirdi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü yaptığı açıklamada, "MHP'nin önerisine memnuniyetle karşılıyorum. Merhum Turan Atasever ile İmam Hatip son sınıf öğrencisi iken tanışma imkanım oldu. Turan Bey Antalya'da pek çok kişinin gönlünde farklı yer edinmiş, gerçekten mühim siyasetçilerden birisiydi. Kepez'de uygun bir caddeye isminin verilmesini, meclisin de uygun görmesi halinde memnuniyetle karşılarım" dedi. - ANTALYA

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler