Kentsel Gelişme Stratejisi Belgesi Çalışmaları

Kentsel Gelişme Stratejisi Belgesi Çalışmaları

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılını hedef alan Kentsel Gelişme Stratejisi Belgesi'nin (KENTGES), Türkiye'nin kentleşme ve imar vizyonu olduğunu bildirdi.

Kentsel Gelişme Stratejisi Belgesi Çalışmaları

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılını hedef alan Kentsel Gelişme Stratejisi Belgesi'nin (KENTGES), Türkiye'nin kentleşme ve imar vizyonu olduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Güllüce'nin talimatıyla KENTGES çalışmalarına hız verildi.

KENTGES, planlama, çevreye duyarlı yerleşme, yapılaşma konularında faaliyet gösteren kurum ile yerel yönetimlerin iş ve hizmetlerinin yol haritası niteliğinde bulunuyor. Belge, yayınlandığı tarihten itibaren 13 ayrı merkezi kurum, kuruluş ve yerel yönetimlerce uygulanıyor.

Bakan Güllüce, konuya ilişkin açıklamasında, KENTGES'in, kentleşmenin yapısal sorunlarının çözümüne, sağlıklı, dengeli ve yaşanabilir kentsel gelişmenin sağlanmasına yönelik ilke, strateji ve eylemleri ortaya koyduğunu, bunların uygulama esaslarını belirlediğini ifade etti.

Belgenin 151 kurum ve kuruluştan 500 uzmanın katılımıyla hazırlandığını, 2010'da Yüksek Planlama Kurulu tarafından kabul edildiğini kaydeden Güllüce, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılını hedef alan KENTGES'in, ülkenin kentleşme ve imar vizyonu olduğunu belirtti.

Bakanlığın koordinasyonunda ilgili kamu kurumlarının üst düzey temsilcilerinden KENTGES İzleme ve Yönlendirme Kurulu oluşturulduğuna işaret eden Güllüce, kurulun çalışmaları sonucu kentsel gelişme ve kaliteye ilişkin verilerin, TÜİK istatistik yazılımı standartlarına uygun şekilde yayınlanacağını bildirdi. 

Güllüce, kurul tarafından KENTGES eylemlerinin izlenmesinin, belediyelerin performanslarını olumlu etkileyeceğini kaydetti.

Kaynak: AA