Kentsel Dönüşüm Projesinin Temeli Atıldı

Kentsel Dönüşüm Projesinin Temeli Atıldı

Osmaniye Belediyesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile 320 konutun temeli atıldı

Kentsel Dönüşüm Projesinin Temeli Atıldı

Osmaniye'de kentsel dönüşüm projesi kapsamında Yeşilyurt Mahallesi Alahanlı Yolu TCDD hemzemin geçidi yanında yapılacak olan konutların temeli düzenlenen tören ile atıldı. 25 dönümlük arazi üzerine 85 metre karelik 320 adet konut, depreme dayanıklı bir şekilde yapılacak.

Belediye Başkanı Kadir Kara, projenin mahallenin tamamında uygulanacağını belirterek, yeni kentsel dönüşüm alanları için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Bölgede sağlıksız yapılaşma neticesinde ortaya çıkmış çok sayıda binanın kamulaştırarak yıkıldığını aktaran Kara, "Yeşilyurt Mahallesi'nin içinde bulunduğu sosyal yapının kentsel yapılaşmaya uyumunun sağlanması açısından, proje Osmaniye'de bundan sonra gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm uygulamaları için bir örnek teşkil etmektedir.Bölgenin neredeyse tamamını içine alacak şekilde kentsel dönüşüm projesi geliştirilerek TOKİ'ye sunulmuş ve bugün geldiğimiz noktada kentimiz için öncelik taşıyan bir proje hayata geçirilmiştir.Kentsel dönüşüm alanları şehirlerin daha güvenli ve sağlıklı yapılanmasına büyük bir rol üstlenmektedir. Belediyemizce yeni kentsel dönüşüm alanları için çalışmalar devam ettirilmektedir.

Proje kapsamında bölgeye FG tipi 320 adet konut inşa edilecektir. Konutlardaki daireler 82 metrekare alana sahip, her kat 4 daireden oluşacaktır. Daireler kalorifer ve doğal gaz altyapısına uyumludur. Proje çerçevesinde a ve b bölümlerinden oluşacak 10 blok yapılacaktır. Her blok 7 kat yükseklikte a ve b bölümleri ayrı asansörlere sahip olacaktır. Binaların sağlam zemine oturabilmesi için jet grout uygulaması vardır. 80 cm çapında 15 metre derinlikte ve her temelde 90 adet bulunacaktır. İşin süresi 550 gün olup 09 Nisan 2013 tarihinde tamamlanacaktır. Projenin Osmaniyesize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu konuda bizlere büyük destek veren Osmaniye milletvekillerine çok teşekkür ederim." dedi.

Osmaniye'nin çok hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve değiştiğini söyleyen Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah ise "TOKİ bugüne kadar Türkiye genelinde 500 binin üzerinde yeni binalar yapıp şehirlerin gelişmesini sağlıyor.

Osmaniye'miz son sürat modern bir kent haline gelmektedir. Yeni yollar yeni kavşaklar yapılmakta. 5 yıl öncesine göre Osmaniye'miz çok büyük değişim göstermekte. Bu değişime katkı sağlayan Belediye Başkanımız, milletvekillerimiz bakanlarımızın hepsine teşekkür ediyorum. Çevremizde çok modern kentler var. Bu kentlere yetişmemiz lazım. Bunun içinde onlar yürürken bizim koşmamız lazım." dedi.

Törende MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu ve Ak Parti Osmaniye Milletvekili Suat Önal ve Durdu Mehmet Kastal da birer konuşma yaparak projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler.
Daha sonra İl Müftüsü Ramazan Çortul'un yaptırdığı duanın ardından, Vali Celalettin Cerrah, Belediye Başkanı Kadir Kara, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Uğur Özbek, Milletvekilleri Suat Önal, Durdu Mehmet Kastal ve Hasan Hüseyin Türkoğlu ile diğer protokol üyeleri butona basarak ilk harcı temele attılar.