Kentsel Dönüşüm Projesi
Haberler » Güncel » Haber

Kentsel Dönüşüm Projesi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,

Kentsel Dönüşüm Projesi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,

Halkalı'da Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapımı tamamlanan konutlarda kalan aileleri ziyaret etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ile birlikte Halkalı'da Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi-TOKİ-Küçükçekmece Belediyesi işbirliğiyle yapılan Bezirganbahçe Konutları'na yerleşen aileleri ziyaret etti. Boyacıoğlu Ailesi'nin yeni taşındığı evine misafir olan Topbaş, Halkalı'daki Ayazma ve Tepeüstü bölgelerini kapsayan Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde 579 tanesi tapulu toplam 945 gecekondunun kentsel dönüşümünün sağlandığını ve projenin büyük bir hızla devam ettiğini ifade etti.

İstanbul'un birçok yerleşim alanının deprem riski taşıdığını, gecekondu bölgeleri ile çarpık yapılanmaların olduğunu hatırlatan Topbaş, Halkalı'da Kentsel Dönüşüm Projesi'nden yararlanan vatandaşların, modern konutlara taşınmak için eski evlerinin enkaz ya da tapu bedelleri düştükten sonraki kalan kısmını 15 yıl vadeyle ödeyebildiklerini söyledi.

150 hektarlık alanda Türkiye ölçeğinde büyük bir kentsel dönüşüm projesinin gerçekleşmekte olduğunu ifade eden Topbaş, şöyle konuştu:

"İnanıyorum ki bu adımlar bundan sonra projesini hazırladığımız deprem riski taşıyan alanlar olsun gecekondu bölgeleri ya da ekonomik ömrünü doldurmuş çarpık alanlar olsun bütün bu alanlarda insanlarımıza bir örnek teşkil edecek. Ayda 235 YTL ödeyerek ev sahibi olan 2 bin 640 aileyi modern bir şehirle buluşturan bu proje, bütün Türkiye'ye örnek olacak."

Kadir Topbaş, deprem riski olmayan, doğalgazı, kaloriferi, asansörü bulunan, çarşısıyla, okuluyla, yeterli yeşil alanlarıyla ve çocuk oyun parklarıyla 2 bin 640 konutluk 10 bin insanın yaşayacağı yeni bir şehrin oluştuğunu söyledi.

Vatandaşların İstanbul'a yakışır bir şekilde şehirli olmanın gururunu yaşadıklarını anlatan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: "Vatandaşlarımızın kendi bölgelerinde buradaki çalışmanın bir benzeri için fırsat vermelerini istiyorum. Çünkü İstanbul'da gerçekten çok fazla işimiz var. Hem deprem riski taşıyoruz hem İstanbul'a yakışmayan gecekondu bölgeleri ve çarpık yapılar var"

Özellikle Küçükçekmece'nin kuzeyindeki Kayabaşı bölgesinde 100 bin civarında bir konut projesi hazırlığı olduğunu ifade eden Topbaş, şöyle konuştu: "Bu da İstanbul'un ciddi anlamda deprem riski taşıyan bölgelerinin taşınması açısından önemli bir rezerv teşkil edecek. Bölgenin projesi tamamlanmak üzere. Beklentimiz vatandaşımızın bize fırsat vermesi, bize güvenmesi ve inanmasıdır. Burada insanlar bize güvendiler ve inandılar ve çok medeni bir şehir oluştu"

İstanbulluların kentsel dönüşüm için fırsat vermeleri halinde huzurlu ve modern yaşam alanları hazırlanacağını belirten Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Böyle her bir bölgeyi kentsel dönüşüme tabi tutalım. Hem deprem riskinden kurtulun hem de insanca yaşayacağınız medeni şehirler kuralım."

TAŞINAN AİLELERE EŞYA YARDIMI YAPILACAK

Topbaş, Bezirganbahçe Konutları'nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ve devletin yardımıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Küçükçekmece Belediyesi'nin ortak çalışmasının ürünü olduğunu ifade etti. Topbaş, Boyacıoğlu Ailesi'ne yeni evlerinde mutluluklar diledi ve konutlara yerleşen ailelere eşya yardımında bulunacaklarını müjdeledi.

Kadir Topbaş, ailenin daha önce çatısından su akan, ısınmayan, alt yapısı olmayan ve sokağı çamur içinde evlerde bir yaşamları olduğunu söyleyerek "Ailenin misafirlerine evlerinde oda açacak imkanları yoktu. Yeni ev alana 'Ne eksiğiniz var?' diye sorulur. Hanımefendinin çamaşır makinesi ve televizyonu yokmuş. Biz de başkan olarak bu eksikleri hediye olarak kendilerine göndereceğiz. Büyükçekmece Belediye Başkanımız da her eve ısınma aleti gönderiyor. Buraya ayrıca halı ve yolluk gönderecek. Ucuz eşya temini için de kendilerine yardımcı olacak" diye konuştu.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay da Bezirganbahçe Kentsel Dönüşüm Projesi'nin ilk uygulamasının çok güzel bir sonuca ulaştığını belirterek şöyle konuştu: "İki yıl önce başlatmış olduğumuz Ayazma ve Tepeüstü bölgelerinin tasfiye edilerek kentsel dönüşüme tabi tutulması projesinin sonucu bugün gördüğünüz gibi çok iyi noktalandı. Başladığımızda vatandaşlarımızın 'Acaba olur mu, olmaz mı?', 'Biter mi, bitmez mi?' diye endişeleri vardı ve birçok spekülasyon olmuştu"

10 bin vatandaşın proje sonunda gözlerinin içinin güldüğü bir noktaya geldiğini söyleyen Yeniay, şöyle konuştu: "Dün zor şartlarda yaşayan insanlarımız bugün modern çağın nimetlerinden faydalanır hale geldi. Her türlü donanıma ve sosyal amaçlı konfora sahip kendi içinde çarşısı, alış veriş merkezi, sağlık ocağı, okulu ve kapalı spor salonları olan bir siteyle tanıştılar."

Yeniay, bölgede 2 bin 640 konutun gelecek aylarda dolacağını söyleyerek geri kalan gecekonduların dün itibariyle yıkılmaya başlandığını ifade etti. Her gün 80 aileyi nakliyatlarına el sürdürmeden bu konutlara taşıdıklarını ifade eden Yeniay, şunları söyledi: "Bir taraftan boşalttığımız gecekondular yıkılıyor. Gürültü patırtı yok. Tabir yerindeyse davul zurnalı yıkım yapıyoruz. Herkes mutlu, ancak haber değeri yok. Bu kadar büyük ve kapsamlı bir çalışma bence flaş bir haberdir. Çünkü toplumumuzun bundan etkilenmesi ve bu tür çalışmaların yaygınlaşması gerekiyor."

Yeni evlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay'ı ağırlayan Boyacıoğlu Ailesi ise başkanlara teşekkür etti. Anne Fatma Boyacıoğlu, kendilerine imkan sunulmasaydı ömür boyu ev sahibi olamayacağını söyleyerek "Bu ödediğimiz parayla başka ben nerede otururdum, nereden ev alırdım? Gecekondudan çıktık, böyle güzel bir ev sahibi olduk. Yardım eden herkesten Allah razı olsun. Allah herkese nasip etsin" dedi.

Gecekonduda 35 yıl yaşadıktan sonra böyle bir eve sahip olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden baba Hüseyin Boyacıoğlu ise, "Başbakanımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Küçükçekmece Belediye Başkanımızdan Allah razı olsun. Bugünleri bize gösterdiler, bu güzel yuvayı bize verdiler. Hepsine teşekkür ediyorum. Tüm gecekondu sakinlerinin de aynı mutluluğu yaşamasını isterim" diye konuştu.

(RŞ-ED-HO-Y)