"Kenenin Biyolojik Silah Olduğu Yönünde Bulgu Yok"

"Kenenin Biyolojik Silah Olduğu Yönünde Bulgu Yok"

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (Kkka) Hastalığına Neden Olan Kenenin, Türkiye'de Biyolojik Silah Olarak Kullanılma İhtimaline Yönelik İddialar Üzerine, 'Bu Tür Şeyleri Biyolojik Silah Olarak Kullanmak Mümkün Ama Elde Ettiğimiz Bulgular ve Bunların Değerlendirilmesi Sonucunda, Türkiye'de Şu Anda Biyolojik Bir Silah Olarak Ortaya Çıktığı Kanaatinde Değiliz' Dedi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına neden olan kenenin, Türkiye'de biyolojik silah olarak kullanılma ihtimaline yönelik iddialar üzerine, ''Bu tür şeyleri biyolojik silah olarak kullanmak mümkün ama elde ettiğimiz bulgular ve bunların değerlendirilmesi sonucunda, Türkiye'de şu anda biyolojik bir silah olarak ortaya çıktığı kanaatinde değiliz'' dedi.

Buzgan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun dün gerçekleştirdiği KKKA ve Kene konulu zirvede alınan kararları, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Turan Buzgan, alınan kararları şöyle sıraladı:

-Riskli bölgelerde kene popülasyonunun azaltılması amacıyla büyükbaş hayvanlarda, Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca tedarik edilmiş ilaçların ücretsiz kullanımına devam edilecektir.

-Riskli köylerde ev ev dolaşılarak vatandaşın bilgilendirilmesine ve Sağlık Bakanlığınca tedarik edilen ve elbiselere sürülerek koruyuculuk sağlayan ilaçların riskli köylerde ücretsiz dağıtımına devam edilecektir.

-Aşı ve koruyucu immün serum çalışmalarında her türlü destek sürdürülmeye devam edilecektir.''

Buzgan, bir başka gazetecinin, ''Daha geniş alanlarda bir ilaçlama yapılması kararı alındı mı?'' sorusunu, ''Riskli bölgedeki hayvanlar ilaçlanacak. Hayvanlara yapılan ilaçlama, gerektiği takdirde 3-4 kez tekrarlanacak'' diye cevaplandırdı.

Buzgan, kene kovucu bir spreyin de kıyafetlere nasıl uygulanacağını, bir giysi üzerinde gösterdi.

Aşı çalışmalarının, ilk olarak 1970'li yıllarda Bulgaristan'da başladığını ancak hastalığın etkinliğinin az olması üzerine çalışmaların devam etmediğini belirten Buzgan, ''Dünyanın bu konuda Türkiye'den beklentisi var. Çünkü, hastalığın görüldüğü en gelişmiş ülke Türkiye'' dedi.

Buzgan, geliştirilecek olan aşının, insanlarda ve hayvanlara kullanılacağını ifade ederek, çalışmaların, Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Veteriner Fakültesi ile GATA'da yapıldığını söyledi.

Çalışmalar sonucunda ''virüsün laboratuvar şartlarında üretildiğini, antijenleri elde edildiğini ve antijenlere dönük antikorların oluşturulması yönünde testlerin devam ettiğini'' belirten Buzgan, ''Çalışmaların 1 yıl içinde sonuçlanmasını umuyoruz. Özellikle hayvanlar için kullanılacak. Aşının elde edilmesinden sonra riskli bölgelerdeki hayvanlar aşılanacak'' dedi.